Celebrowanie życia, czyli kilka słów na temat szczęścia

W dobie zmieniającego się świata, rozwoju technologii i wszechobecnych mediów społecznościowych zamiast posiadać więcej czasu na to, co lubimy, my – społeczeństwa wysoko rozwinięte – oddajemy się konsumpcji. Smartfony, w które wpatrujemy się kilka godzin dziennie (jak wskazują najnowsze badania, prawie 50% Polaków spędza ponad 2 godziny dziennie patrząc w ekrany swoich telefonów), dojazdy, przedłużająca się praca oraz nadmiar informacji, które nieświadomie przyswajamy w ciągu dnia, doprowadzają do tego, że już prawie 60% mieszkańców Polski narzeka na chroniczne zmęczenie.

Wprost przeciwnie jest w Danii – kraju będącym kolebką naszej marki Vestrfost. Duńczycy od lat przodują w rankingach na najszczęśliwszych ludzi na świecie. Co zrobili by to osiągnąć? Okazuje się, że nie tylko zwolnili tempo życia, ale także odwrócili tendencję typową dla nowoczesnego, europejskiego bogatego społeczeństwa. Socjologowie i psychologowie społeczni od lat z zainteresowaniem przyglądają się temu zjawisku. Przyjrzyjmy się i my.

Duńczycy lubią ruch. Niemal każda wolną chwilę spędzają na świeżym powietrzu

Będąc w Danii szybko to zauważymy. Rodzice nawet późną jesienią i zimą spędzają mnóstwo czasu z najmniejszymi nawet dziećmi poza domem. Powszechnym obrazkiem jest maluch śpiący w wózku w parku, ogródku kawiarni czy restauracji. W przedszkolach oraz szkołach dzieci spędzają czas, biegając na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody. Posiłki nawet późną jesienią spożywają w ogródkach, a po skończonym dniu zabawy i nauki dzieci wracają z rodzicami do domu na rowerach. To właśnie rower jest jednym z podstawowych środków transportu.

Niewielki, ale dobry wybór

Światem rządzi nadmiar i konsumpcjonizm, ale Dania wydaje się nie podążać w tym kierunku. To, czego początkowo brakuje odwiedzającym, czyli różnorodności i urozmaicenia, przeszkadza tylko na początku pobytu w tym kraju. Już po chwili zaś zaskakująco upraszcza życie. Dania jest bowiem miejscem, które broni się przed importem towarów. W konsekwencji na rynku dostępne są przeważnie duńskie produkty. Pierwsze uczucie dyskomfortu szybko ustępuje. Okazuje się, że nie tracąc czasu na wybór jednego doskonałego soku, więcej czasu spędzamy chociażby nudząc się w domu. I szybciej dochodzimy do tego, że ten sam sok możemy wycisnąć z pomocą dzieci i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.

Podobną filozofię odnajdujemy w Vestfrost. Nasi technolodzy, pracując nad linią chłodziarek, skupili się nad tym, by stworzyć modele, które będą wyposażone we wszystko, czego potrzebuje współczesna rodzina, a nie urządzenia, które oferują możliwości, których nigdy nie wykorzystamy lub rzadko. W konsekwencji w naszej flagowej serii Retro proponujemy całą gamę różnokolorowych chłodziarko-zamrażarek, które pomagają zachować świeżość produktów na dłużej, a dzięki zaawansowanemu systemowi cyrkulacji powietrza zapobiegają również utracie świeżości przechowywanych produktów.

Ciesząc się życiem

Duńczycy są zrelaksowani. Sprzyjają temu także nieznaczące różnice w zarobkach, toteż nie czują oni potrzeby prześcigania się. Dania jest krajem ze świetnie zorganizowanym zapleczem socjalnym, co gwarantuje bardzo wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa nie tylko rodzinom wielodzietnym, ale i studiującej młodzieży, która w czasie nauki ma stałe wsparcie finansowe. Po skończeniu edukacji absolwenci mają 2 lata na znalezienie pracy, w czasie których cały czas otrzymują wynagrodzenie. Brak presji prowadzi do szukania najbardziej satysfakcjonujących zajęć. Normą jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Służba zdrowia i opieka społeczna działają na bardzo wysokim poziomie, a to przekłada się na poziom zaufania społecznego.

Życie towarzyskie

Choć w Danii obserwujemy wysoki wskaźnik rozwodów to również normą jest funkcjonowanie w szerokich, często patchworkowych strukturach rodzinnych. Po części to pochodna świeckiego modelu, po części stabilności finansowej i bezpieczeństwa socjalnego. Duńczycy nie tracą czasu i energii na frustracje, lecz celebrują codzienne życie, korzystają z dobrodziejstw natury, skupiają się na leniwej codzienności. Dużo gotują, podróżują po kraju, spędzają czas na świeżym powietrzu. I nawet gdy potem informują o tym w mediach społecznościowych – to nie sprawia, że zapominają o tym co jest najważniejsze.