Chłodziarka do wina – jaką wybrać? Polecamy i doradzamy

Aromat i smak wina są tym, co warto chronić. Przechowywanie tego szlachetnego trunku w odpowiednich warunkach pozwala cieszyć się pełnią jego możliwości. Specjalnie przystosowane do tego zadania chłodziarki do wina umożliwiają utrzymanie każdej butelki w perfekcyjnych dla niej warunkach, dbając o zachowanie wszelkich walorów zamkniętego w niej napoju.

Przyciemniane szkło, chroniące przed promieniowaniem UV, pochłaniające drgania półki, wykonane z naturalnego drewna dębowego oraz możliwości wszechstronnego programowania urządzenia – oto główne cechy łączące chłodziarki do wina Vestfrost. Sprawdź, który z dostępnych wariantów najlepiej wpisze się w Twoje potrzeby. 

Kompaktowa lodówka do wina dla każdego mieszkania

Jednostrefowa lodówka do wina to rozwiązanie dedykowane do przechowywania ulubionych trunków w optymalnych warunkach, konstrukcyjnie przystosowane do niewielkich wnętrz, takich jak spiżarnia, kuchnia czy jadalnia. 

Wino w domowych warunkach może być przechowywane na wiele sposobów. Butelki najczęściej umieszcza się na stojaku, w szafce, czy też we wspólnej lodówce, w której trzymane są także inne produkty spożywcze. Niestety, lecz dla długodojrzewającego trunku może oznaczać to spadek jakości. Szczególnie niekorzystne są:

  • mieszające się w domu zapachy – które mogą przenikać poprzez korek wprost do wina;
  • wielokrotne wstrząsanie butelką – umieszczoną np. na drzwiach lodówki może negatywnie wpłynąć na jego klarowność oraz aromat; 
  • ekspozycja na oddziaływanie promieni słonecznych – która dla butelkowanego wina jest szczególnie niszczycielska.

Domowa chłodziarka do wina to przydatny sprzęt, który ułatwi przechowywanie ulubionych trunków we właściwy sposób. Model WFG 18 mieści w sobie do 19 pełnowymiarowych butelek, a przy tym zachwyca cichym trybem pracy (43 dB) oraz kompaktowymi wymiarami.

Wielostrefowe chłodziarki do wina – restauracyjny standard

Większe, dwu- lub wielostrefowe chłodziarki do wina projektowane są z myślą o miejscach takich jak lokale gastronomiczne, restauracje czy enoteki. Warunki, jakie panują wewnątrz komory chłodzącej są zbliżone do tych, które oferuje piwniczka winiarska – z uwzględnieniem odpowiedniej wilgotności powietrza, ograniczonego dostępu światła oraz optymalnej temperatury. 

Chłodziarka do wina dwustrefowa oferuje dodatkowo możliwość jednoczesnego przechowywania poszczególnych trunków, w odrębnych strefach chłodzenia, dopasowanych do wymagań konkretnej odmiany lub rodzaju alkoholu. Chłodziarka WFG 32 oferuje możliwość przechowywania do 38 butelek, podczas gdy w nieco większym modelu WFG 45 zmieści się ich nawet 44.

Modele wielostrefowe, jak FZ 410W oferują możliwość przechowywania win w strefach o różnej temperaturze (aż do 197 butelek o standardowej objętości!). Urządzenia pracować mogą w zakresie temperatur od 5 do 22°C. Dzięki czemu stanowią najlepsze rozwiązanie w przypadku lokali gastronomicznych, a także enotek specjalizujących się w organizowaniu wydarzeń z degustacją win. Tego typu chłodziarka ma do zaoferowania także półkę prezentacyjną, która umożliwia estetyczne wyeksponowanie poszczególnych butelek, ułatwiając odnalezienie tej właściwej.

Poza dużą pojemnością wielostrefowe chłodziarki do wina oferują także ochronę trunków przed przenikaniem do nich zapachów. Aromaty z pomieszczenia mogą przedostawać się do wnętrza butelki, co ma oczywiście wpływ na smak zawartości. Ryzyko to dotyczy w szczególności butelek z naturalnym korkiem. Marka Vestfrost stawia jednak na wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań – takich jak węglowy filtr powietrza. Dzięki jego działaniu powietrze krążące w komorze chłodzenia jest pozbawione zapachu. 

Przenośna i wszechstronna chłodziarka do wina

A co z miłośnikami jedzenia w plenerze i organizowania przyjęć w ogrodzie lub tarasie? W czasie spotkania z bliskimi nie może zabraknąć dobrze schłodzonych trunków – zarówno wino, jak również wszelkiego rodzaju piwa oraz inne alkohole można utrzymać w odpowiedniej temperaturze, bez konieczności ciągłego wychodzenia do kuchni. 

Dla osób poszukujących podobnych rozwiązań odpowiednia okaże się przenośna lodówka do wina CC 45SL. Kompaktowe i łatwe do przestawienia urządzenie pomieści w sobie 16 butelek wina, 44 puszki 0,3l lub 32 butelki 0,5l, co pozwoli na spokojne spędzenie czasu przy dobrym jedzeniu i towarzystwie. Korpus chłodziarki wyposażony jest w specjalne uchwyty na otwartą butelkę, a także drewniane półki, które sprawdzą się w roli dodatkowego blatu roboczego. 

Oferowane przez markę Vestfrost chłodziarki można idealnie dopasować do konkretnych potrzeb, umożliwiając prawidłowe przechowywanie wina w warunkach domowych, jak również restauracyjnych. Która z nich odpowiada Twoim potrzebom?