Co trzeba wiedzieć przed montażem lodówki do zabudowy?

Planujesz montaż lodówki do zabudowy? Taki sprzęt oferuje sporą wygodę użytkowania, a przede wszystkim możliwość stworzenia ciekawej aranżacji swojej kuchni. Aby jednak móc cieszyć się komfortowym korzystaniem z nowego urządzenia, warto pamiętać o kilku zasadach. Chodzi między innymi o wykonanie dokładnych pomiarów oraz zadbanie o prawidłowe mocowanie drzwi lodówki do zabudowy.

Lodówka do zabudowy – od czego zacząć?

Jeśli planujesz montaż lodówki do zabudowy, przede wszystkim zastanów się, jakie urządzenie najlepiej wpisze się w potrzeby Twoje i pozostałych użytkowników. Mowa przede wszystkim o rozmiarze (pojemności urządzenia), a także układzie drzwi (do wyboru w ofercie marki Vestfrost są zarówno lodówki jedno-, jak i dwuskrzydłowe).

To ważne kwestie, które bezpośrednio przekładają się na to, czy ze sprzętu będzie się korzystało wygodnie i czy zapewni on wystarczającą ilość przestrzeni do przechowywania. Dlatego warto zwrócić na to uwagę w każdym przypadku – zarówno, jeśli planujesz montaż lodówki do zabudowy, jak i zakup urządzenia wolnostojącego.

Przy tym warto pamiętać, że zabudowa nie jest ograniczeniem dla rozmiarów wybranego sprzętu. Montować w taki sposób można lodówki o praktycznie dowolnych wymiarach, należy jednak odpowiednio zaplanować układ mebli i urządzeń AGD.

Jaką lodówkę do zabudowy wybrać?

Do wyboru masz wiele interesujących modeli w różnych cenach, rozmiarach oraz wyposażonych w przydatne udogodnienia. Dlatego, zanim zdecydujesz się na jeden z nich, przede wszystkim zastanów się, co zwykle przechowujesz w lodówce i które elementy mają dla Ciebie największe znaczenie. Warto zwrócić uwagę między innymi na:

 • szuflady na owoce i warzywa z regulowaną wilgotnością,
 • półki na napoje z ogranicznikiem,
 • funkcję szybkiego chłodzenia,
 • funkcję No Frost,
 • wygodny panel sterowania,
 • pojemność zamrażalnika.

Lodówka powinna być przede wszystkim wygodna dla użytkowników, dlatego Twoje indywidualne preferencje są tutaj kluczowym kryterium wyboru.

Jak przebiega montaż lodówki do zabudowy?

Prace montażowe nie są trudne, jednak szczególną uwagę należy zwrócić między innymi na mocowanie drzwi lodówki do zabudowy. Jest to etap, który najbardziej różni się od wstawienia do kuchni lodówki wolnostojącej. Skrzydło chłodziarki musi zostać przykryte stelażem oraz zamontowanymi na nich drzwiami frontowymi. Warto poprosić o pomoc fachowca, aby mieć pewność, że prace zostaną wykonane tak, jak powinny.

Jak wygląda montaż lodówki do zabudowy krok po kroku?

Oto kolejne etapy:

 • wstawienie sprzętu do ¾ głębokości luki,
 • usunięcie zabezpieczeń transportowych,
 • mocowanie listwy maskującej,
 • przykręcanie uchwytów mocujących,
 • wypoziomowanie nóżek,
 • mocowanie uszczelki drzwi,
 • dosunięcie lodówki do miejsca docelowego,
 • mocowanie lodówki do szafki,
 • mocowanie drzwi lodówki do zabudowy (frontowe drzwi wiesza się za pomocą stelaża na drzwiach urządzenia).

Chcesz aby w Twojej kuchni znalazła się lodówka do zabudowy? Montaż urządzenia nie jest trudny, jednak warto skorzystać z pomocy fachowca, który wykona go w sposób precyzyjny. Najważniejsze jest dokładne zmierzenie dostępnej wnęki, a w razie potrzeby – uwzględnienie kosmetycznych zmian w strukturze mebli, jeśli są robione na zamówienie.

Lodówka do zabudowy – montaż i niezbędne pomiary

W przypadku montażu lodówki do zabudowy ważną rolę odgrywają pomiary. Muszą być wykonane niezwykle precyzyjnie. O ile w przypadku sprzętu wolnostojącego zwykle można sobie pozwolić na niewielki margines błędu, a tyle podczas montażu urządzenia na stałe, nie ma takiej możliwości.

Oprócz wymiarowania sprzętu na szerokość trzeba pamiętać także o tym, że z tyłu lodówki musi pozostać pewna ilość wolnej przestrzeni. Chodzi o zapewnienie możliwości wentylowania urządzenia oraz oddawania przez nie ciepła. Jeśli tył zostanie przesunięty zbyt blisko ściany, może dojść do przegrzania, które czasami skutkuje poważną awarią.

W tym kontekście nie można zapominać także o zapewnieniu otworów wentylacyjnych pod i nad lodówką do zabudowy. Przy podłodze musi znajdować się wlot powietrza, natomiast otwory na górze pełnią funkcję wylotu.

Niektórzy podejmują się wykonania takich prac samodzielnie, jeśli jednak nie masz pewności, czy poradzisz sobie z tym zadaniem, warto skorzystać z pomocy fachowca. Wykonanie pomiarów i sam montaż lodówki do zabudowy nie jest trudny ani czasochłonny, jednak kluczowa jest tutaj precyzja.