Czy oczyszczacz powietrza pomaga alergikom?

Przebywając w mieszkaniu, warto zadbać o swój komfort – nie tylko poprzez estetyczny wystrój i funkcjonalną aranżację, ale także poprzez oczyszczanie powietrza.

Alergie oraz problemy z katarem siennym i nadwrażliwością na pyłki roślin mogą uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, dlatego też w szczególności osoby zmagające się z podobnymi przypadłościami powinny postawić na wydajny oczyszczacz powietrza. Sprawdź czego trzeba abyś mógł odetchnąć pełną piersią w swoim domu.

Oczyszczacz powietrza dla alergika – pozbądź się alergenów ze swojego otoczenia

Zaawansowane oczyszczacze i nawilżacze powietrza stanowią znakomite wsparcie w walce z alergiami. Dlaczego? Większość najpowszechniejszych alergenów, jak kurz, roztocza, sierść domowych zwierzaków czy pyłki roślin roznosi się właśnie poprzez ruch powietrza. Zawieszone w nim drobiny mogą pogorszyć komfort przebywania w domu, nawet jeśli przestrzeń jest często sprzątana. Powietrze w naszym mieszkaniach dostaje się do nich oczywiście z zewnątrz, więc nigdy nie można mieć pewności czy jest w pełni wolne od alergenów.

Odpowiedni oczyszczacz powietrza dla alergika to taki, który będzie filtrował powietrze stopniowo, na każdym etapie odprowadzając od niego poszczególne rodzaje zanieczyszczeń. Marka Vestfrost dostosowała swoje urządzenia do oczyszczania powietrza aż w 5 etapach. Dzięki temu można mieć pewność, że z naszego otoczenia zostaną wyeliminowane wszystkie potencjalne alergeny.

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika wybrać

Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystanych w urządzeniu technologii oraz rodzajów filtrów, przez które przechodzi powietrze na kolejnych etapach oczyszczania. Cały proces to nic innego, jak wyłapywanie drobin różnej wielkości lub też neutralizowanie szkodliwych substancji przy pomocy jonizacji lub promieniowania UV.

W każdym przypadku oczyszczanie powietrza zaczyna się od wyłapania największych cząstek, za co odpowiada filtr wstępny. Zbierają się na nim: kurz, włosy, sierść oraz większe drobiny. Już na tym etapie oczyszczacz powietrza wyłapuje znaczną część krążących po pomieszczeniu zanieczyszczeń, uniemożliwiając ich roznoszenie, a co za tym idzie – poprawiając komfort oddychania.

To jednak nie wszystko, ponieważ w następnym etapie, kiedy powietrze przechodzi przez filtr HEPA. Jego głównym przeznaczeniem jest wyłapywanie niezwykle groźnych dla organizmu człowieka składowych smogu, czyli pyłów zawieszonych (PM2.5, PM10 oraz PM1). Dla alergików istotne jest także, że proces ten pozwala oczyścić powietrze z zarodników pleśni, pyłków roślin oraz roztoczy, które stanowią jeden z najpowszechniejszych alergenów obecnych w naszych domach.

Jakość powietrza w mieszkaniu – komfortowy i zdrowy oddech

Oczyszczacze powietrza poprawiają komfort nie tylko alergików, ale także astmatyków. Przefiltrowane powietrze jest świeże i bezwonne. Dzieje się tak ponieważ za czystość i świeżość powietrza odpowiada także filtr węglowy. Jego głównym zadaniem jest wyłapywanie lotnych związków organicznych (TVOC), ale także przykrych i drażniących zapachów. Mowa tutaj np. o dymie papierosowym, który nie tylko podrażnia drogi oddechowe, ale także może przeniknąć w głąb domowych tekstyliów.

Na uwagę zasługują także dodatkowe opcje uzdatniania powietrza, czyli technologie proponowane wyłącznie w urządzeniach marki Vestfrost. Pierwszą z nich jest dioda UV-C LED która sterylizuje powietrze, oczyszczając je z zanieczyszczeń o średnicy nawet poniżej 0.3 mikrona.

  • Drugą w wykorzystanych technologii jest jonizator PLASMA ION. Jonizacja powietrza bazuje na nasycaniu oczyszczonego powietrza aktywnymi jonami, w wyniku czego w pomieszczeniu znacznie wolniej gromadzi się kurz (dzięki obniżeniu elektryczności statycznej), a powietrze zyskuje na świeżości (odczucie podobne, jak w czasie burzy). Jonizator pomaga także w neutralizowaniu bakterii i wirusów, stwarzając w mieszkaniu higieniczne warunki, odpowiednie dla każdego alergika czy astmatyka.
  • Poza dużą pojemnością wielostrefowe chłodziarki do wina oferują także ochronę trunków przed przenikaniem do nich zapachów. Aromaty z pomieszczenia mogą przedostawać się do wnętrza butelki, co ma oczywiście wpływ na smak zawartości. Ryzyko to dotyczy w szczególności butelek z naturalnym korkiem. Marka Vestfrost stawia jednak na wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań – takich jak węglowy filtr powietrza. Dzięki jego działaniu powietrze krążące w komorze chłodzenia jest pozbawione zapachu.

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika sprawdzi się najlepiej? Wbrew pozorom na efektywność działania wpływają nie tylko parametry samego urządzenia, ale także sposób w jaki się z niego korzysta. Aby powietrze mogło przepływać przez filtry, oczyszczacz nie może zostać wciśnięty z zakurzony kąt, a być ustawiony tam, gdzie ruch powietrza jest swobodny.

Warto również monitorować panujące za oknem warunki i wedle nich odpowiednio zaprogramować pracę urządzenia, a także wybrać moment kiedy filtrowanie powietrza ma się rozpocząć. Opcje takie, jak tryb pracy automatycznej lub sterowanie urządzeniem z poziomu aplikacji mobilnej umożliwiają oczyszczanie powietrza jeszcze zanim wrócimy do domu lub położymy się spać.