Filozofia szczęśliwego życia według Skandynawów

Ludzie od dawna szukali recepty na osiągnięcie szczęścia i odnalezienie harmonii. Z czasem zaczęli wyróżniać atrybuty szczęścia i sposoby jego osiągania. Tak powstały określone style życia, które uporządkowane stały się cyklicznie pojawiającym trendem.

Na bycie szczęśliwym otrzymujemy gotową receptę. Po prostu, pewnego dnia z Internetu wyciągamy gotowe rozwiązania – pomysł na to, jak zmienić swoje życie, by cieszyć się nim naprawdę. Co ciekawe, filozofie te można zamknąć nie tylko w zestawie pomocnych rad, ale również utożsamić je z określonym krajem oraz jego kulturą. Każdy słyszał o słynnym włoskim “dolce vita” czy francuskim “joie de vivre”. A gdzie współcześnie szukamy inspiracji i wzorców utożsamiających szczęście? To ciekawe, że w czasie kilku dekad nasza wizja idealnego życia przeniosła się z południa Europy na jej daleką północ. To właśnie Skandynawia w ciągu ostatnich lat wyznacza standardy postępowania, wykorzystywane przez ludzi na całym świecie. Hygge, lagom, fika, friluftsliv – co oznaczają te pojęcia i do jakich zmian w codziennym życiu powinny nas zachęcić? Wszystko znajdziecie w tekście poniżej.

Hygge z Danii

Filozofia hygge zawojowała świat w 2016 roku. O jej popularności świadczy chociażby fakt, że oprócz formy rzeczownika, słowo doczekało się również czasownika i przymiotnika. Świat hygge to  nie tylko nazewnictwo, ale również kolekcje poradników oraz gadżetów, który zachęcają do życia w zgodzie z duńską filozofią. Co możemy przez to rozumieć? Samo słowo hygge oznacza komfort, wygodę i przytulność, które odpowiednio realizowane pozwalają nam osiągnąć wewnętrzną równowagę, czuć się bezpiecznie i być szczęśliwym. Ten błogostan to zarówno chęć bycia samemu ze sobą, jak i z innymi. Czerpanie szczęścia utożsamiane jest z konkretnym nastrojem – powinno składać się z przyjemnych chwil, których nie powinniśmy sobie odmawiać. Chociaż filozofia stoi w opozycji do konsumpcyjnego świata, nie oznacza, że rezygnujemy w niej z cieszących oko przedmiotów. Jeśli kubek gorącej herbaty, czekoladowe ciasto w cukierni lub wieczór pod kocem z nową powieścią w dłoni sprawią nam radość, po prostu zróbmy to!

Takiemu podejściu wtóruje marka Vestfrost, mocno związana ze swoimi duńskimi korzeniami. Co łączy producenta lodówek i hygge? Filozofia szczęścia! Vestfrost w swojej kolekcji retro proponuje konsumentom linię chłodziarko-zamrażarek w intensywnych, soczystych barwach, których obecność wniesie bez wątpienia mnóstwo kolorytu do każdego domu. Lodówkę charakteryzuje klasyczna linia projektowa, odważne detale i zaawansowane technologie chłodnicze w środku. Całość tworzy coś więcej niż tylko urządzenie do przechowywania żywności. Lodówka Vestfrost staje się radosną wizytówką nie tylko kuchni, ale również całego domu. 

Friluftsliv z Norwegii

To nic innego jak spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Mało odkrywcze? Może i tak, ale friluftsliv warto przetestować, by przekonać się, jak wiele korzyści za sobą niesie. Norwegowie od dziecka uczą się współżycia z naturą i bycia integralną jej częścią. Pozytywne skutki tego podejścia przekładają się nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Magazyn Psychology Today w jednym z artykułów opisał obserwacje psychologów, wskazujące na to, że psychika ludzi, którym udawało się zrozumieć i połączyć z bardziej rozległym światem, niż tylko ten obejmujący ich wnętrze, jest w dużo lepszym stanie. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu pomaga zredukować stres oraz odpocząć od ciągłego życia w pędzie. Filozofia Friluftsliv zachęca również do wyłączenia telefonu i wszystkich sprzętów, po to by wsłuchać się w siebie i w otaczającą naturę. Brzmi ciekawie? Najwyższy czas spróbować jak działa. Letnie i jesienne dni będą idealne do spędzania czasu na świeżym powietrzu.  

Lagom i fika ze Szwecji

Najprostsze tłumaczenie słowa lagom sprowadza się do krótkiego: nie za dużo, nie za mało, tylko w sam raz. Co ciekawe, określenie to jest uniwersalne – pasuje zarówno do dekoracji wnętrz, mody, jak i diety czy konsumpcji. Wszystko po to, aby ciągle poszukiwać równowagi oraz harmonii. W przypadku filozofii lagom, wszystkiego uczymy się metodą małych kroków, starając się wypracować idealne “tu i teraz”. Balans powinien zostać zachowany również między życiem zawodowym i prywatnym. W tym pierwszym bardzo pomaga fika, czyli 15-minutowa przerwa na kawę i przekąskę, organizowana rano oraz po południu. Ale fika to coś więcej niż zrobienie kawy w ekspresie – w tym krótkim czasie skupiamy się również na oderwaniu się od pracy, rozmowie z kolegami, wymianie uwag oraz opinii. Warto podkreślić, że odpoczynek przynosi wymierne korzyści również firmie, ponieważ zrelaksowany pracownik jest bardziej efektywny. Jeśli potrzebujemy więcej niż dwie przerwy, nic nie stoi na przeszkodzie. Zgodnie z lagom zakładamy, że w ciągu dnia wykonujemy wszystkie swoje obowiązki, zachowując przy tym odpowiedni poziom relaksu.


Powiązane produkty

Wolnostojąca
Czerwona chłodziarko-zamrażarka

VR-FB373-2E0RD

Wolnostojąca
Czerwona chłodziarko-zamrażarka

VR-FB373-2E0BU

Wolnostojąca
Pomarańczowa chłodziarko-zamrażarka

VR-FB373-2E0OR

Wolnostojąca
Beżowa chłodziarko-zamrażarka

VR-FB373-2E0BG


Wolnostojąca
Bordowa chłodziarko-zamrażarka

VR-FB373-2E0BR