Ile prądu zużywa lodówka?

Koszty związane z eksploatacją są jednym z istotnych wyznaczników, który pomoże zdecydować o zakupie wybranego modelu chłodziarko-zamrażarki. Znając specyfikację techniczną urządzenia możesz w przybliżeniu obliczyć ile prądu pobiera lodówka w ciągu dobry, miesiąca i roku. Podpowiadamy jak przeprowadzić podobne kalkulacje, oraz jak przy pomocy prostych metod uchronić się przed wysokimi rachunkami za prąd.

Ile prądu pobiera lodówka w domu

Lodówka musi być podłączona do zasilania przed całą dobę, aby co jakiś czas możliwe było uruchomienie sprężarki. To z jej pomocą, poprzez sprężanie i rozprężanie czynnika chłodzącego, zmienia się temperatura wewnątrz komory chłodzenia. Schłodzony gaz jest transportowany siecią rurek, dzięki czemu odbiera gromadzące się wewnątrz lodówki ciepło i odprowadza je poza urządzenie.

Producenci sprzętu AGD podają dla każdego urządzenia średnie zużycie prądu. Jednak to, ile prądu rzeczywiście zużywa lodówka może okazać się jednak trudne do oszacowania, ponieważ o poborze energii elektrycznej decydują takie czynniki, jak:

  • wielkość i rodzaj lodówki,
  • moc lodówki,
  • klasa energetyczna,
  • zadane przez użytkownika ustawienia.

O kosztach korzystania z domowej chłodziarko-zamrażarki będzie decydował jednak przede wszystkim sposób jej eksploatacji oraz prawidłowa konserwacja urządzenia.

Wydajna praca lodówki – niższe rachunki za prąd!

Istnieje kilka przydatnych trików i rozwiązań, z których warto korzystać, aby ograniczyć zużycie energii elektrycznej przez lodówkę. Są to przede wszystkim dobre nawyki, dzięki którym chłodziarka będzie działać wydajnie, nawet ustawiając niższą moc chłodzenia. W perspektywie roku poczynione w ten sposób oszczędności mogą wynieść nawet kilkadziesiąt złotych.

  • Dbaj o domykanie drzwi

Drzwi lodówki wyposażone są w uszczelki, ale za każdym razem warto upewnić się, że spełniają one swoją rolę, a drzwi są zamknięte. Otwierając drzwi podnosisz temperaturę wewnątrz komory urządzenia, przez co termostat uruchamia sprężarkę. Oznacza to, że lodówka musi pobrać więcej energii elektrycznej, aby ponownie schłodzić znajdujące się w jej wnętrzu powietrze (oraz odprowadzić na zewnątrz ciepło).

Ważne zatem będzie utrzymanie stałej temperatury wewnątrz chłodziarki, a zatem – jak najrzadsze i jak najkrótsze otwieranie lodówki. Przemyśl co chcesz wyjąć z lodówki i nie zostawiaj jej otwartej choćby “na chwilę”.

  • Odpowiednie ustawienia

Polecamy, aby termostat lodówki był ustawiony na nieco wyższą temperaturę (najniższa moc chłodzenia). Ustawienie to warto zmieniać tylko wówczas gdy przechowujemy w lodówce żywność szczególnie podatną na szybkie psucie się. Żywność delikatną, jak np. nabiał czy mięso warto przechowywać w najzimniejszym miejscu w lodówce, aby nie dopuścić do przerwania ciągłości łańcuch chłodniczego.

  • Porządek w lodówce

Nie można zapominać o prawidłowym układaniu poszczególnych artykułów żywnościowych na półkach lodówki. Jest to kluczowe, aby powietrze wewnątrz komory mogło swobodnie cyrkulować, co wpływa korzystnie na jakość pracy kondensatora. Sprawdź, jaka żywność może (lub powinna) być przechowywana poza lodówką. Warto także przekładać poszczególne artykuły do szczelnych pudełek i pojemników, a żywność delikatną, jak warzywa i owoce, trzymać w dedykowanej do tego celu szufladzie.

  • Regularna konserwacja urządzenia

Domową chłodziarko-zamrażarkę trzeba regularnie myć i rozmrażać. Prawidłowo działające urządzenie, to gwarancja mniejszego poboru energii elektrycznej, a w efekcie – niższe rachunki za prąd.

Koszty eksploatacji domowej chłodziarko-zamrażarki

Średni koszt użytkowania chłodziarko-zamrażarki można poznać sprawdzając jej klasę energetyczną lub samodzielne dokonanie pomiaru. Najłatwiejszą opcją, która umożliwia także przeliczyć takie koszy przed zakupem lodówki, jest sprawdzenie średniego rocznego poboru prądu, podanego przez producenta.

  • Wartość zadeklarowaną przez producenta (wyrażoną w kWh) trzeba pomnożyć przez koszt 1 kWh w danej taryfie. Otrzymany wynik to koszt rocznego utrzymania lodówki. Podziel tę kwotę przez 12 – dowiesz się wówczas ile prądu zużywa lodówka miesięcznie. To, ile prądu zużywa lodówka na dobę (średnio) obliczysz dzieląc roczne zużycie energii przez liczbę dni w roku (365).

Lodówki wolnostojące z linii Vestfrost to wydaje urządzenia, których pobór energii elektrycznej w ciągu roku wynosi (średnio i w zależności od modelu) około 250 kWh. Obecnie, średnia cena 1kWh w Polsce w 2022 roku wynosi 0,77 zł. Nasze wyliczenie będzie prezentowało się więc następująco: 250 kWh x 0,77 zł co daje w przybliżeniu kwotę około 192 zł rocznie. W skali miesiąca dokłada to do rachunku za prąd około 16 zł. Przyjmując takie wartości, okaże się, że doba przechowywania żywności wewnątrz chłodziarki będzie kosztować około 50 groszy.