Jak dobrać wino do potrawy?

jakie wino do potrawy

Sztuka dobierania odpowiedniego dania do wina (i odwrotnie) jest złożoną sztuką, która wymaga doświadczenia. Profesjonalni sommelierzy przez lata doskonałą swoją paletę, chcąc nauczyć się zestawiać wino z konkretnym daniem, by ich aromaty jak najlepiej się uzupełniały. Nie trzeba być jednak specjalistą, aby rozpocząć samodzielną naukę.

O tym jakie wina do potraw dobierać zadecydować mogą różne czynniki: pochodzenie dania, które chcemy przygotować, jego smak czy wreszcie – osobisty gust i odwaga w eksperymentowaniu z nowymi połączeniami. Proponujemy kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym znacznie łatwiej będzie oswoić się z procesem dobierania wina tak, aby komplementowało smak jedzenia.

wino do jedzenia jakie wybrać

Wino a temperatura – podstawa przy serwowaniu

Najważniejszym aspektem przy serwowaniu wina jest jego temperatura. Stąd można ruszać dalej i wtedy zacząć zastanawiać się jakie wino do jakich potraw sprawdzi się najlepiej. Mawia się, że wino powinno być serwowane w temperaturze pokojowej. Współcześnie stwierdzenie to nie jest już tak pomocne, ponieważ średnia temperatura w naszych domach i mieszkaniach utrzymuje się zwykle powyżej 20°C, co oznacza dla wina przegrzanie.

Wino powinno być odpowiednio schłodzone – zakresy temperatur dla poszczególnych rodzajów wina będą prezentowały się następująco:

  • 6-9°C dla win musujących,
  • 9-12°C dla win białych i różowych,
  • 12-16°C dla lżejszych win czerwonych,
  • 15-18°C dla cięższych win czerwonych.

Bardzo pomocne są także wskazania producenta, które bardzo często zamieszczane są na etykietach wraz z informacjami skąd dane wino pochodzi.

W utrzymaniu wina w temperaturze, idealnej do serwowania, najlepiej sprawdzą się dedykowane chłodziarki do wina. Ich funkcje umożliwiają dostosowanie temperatury, ale także stwarzają optymalne warunki do leżakowania butelek, imitując klimat prawdziwej piwniczki. Marka Vestfrost dba o potrzeby miłośników wina, oferując urządzenia chroniące ulubiony trunek przed działaniem promieni UV i wstrząsami, które mogą prowadzić do wytrącania się osadu.

Dopełnienie kolacji – jakie wina do potraw na wyjątkowe okazje

Dobierając wino, które ma podkreślić smak przygotowywanej kolacji można kierować się różnymi kluczami. Z pewnością ułatwi to zakupy i pomoże w zawężeniu dostępnych opcji.

Jednym z takich sposobów będzie sugerowanie się pochodzeniem dania oraz wina – warto pamiętać, że potrawy wywodzące się z danego regionu będą najlepiej smakować w parze właśnie z lokalnym trunkiem.

  • W tym celu również pomocne okażą się informacje zawarte na etykiecie.

O tym jakie wina do potraw warto dobierać zadecyduje jednak przede wszystkim smak dania. Wino jest bardzo często wykorzystywane przy gotowaniu, więc popularną praktyką jest serwowanie tego samego trunku, którym wcześniej przyprawiona została potrawa.

Dobrze jest przemyśleć to, jaki charakter będzie miało przygotowywane danie – czy będzie ono słone, czy może lekko kwaskowe, słodkie bądź gorzkie? Wedle tego klucza warto dopasowywać wina wytrawne (białe i różowe), o zauważalnej kwasowości do dań lekkich i świeżych, jak np. sałatek na bazie świeżych warzyw, drobiu, ryby, owoców morza, jasnych sosów, śmietany, risotto czy makaronów. Im wino cięższe, z większą zawartością tanin i bardziej wyraziste, tym lepiej podkreśli smak dań na bazie pieczonego mięsa (wołowiny, wieprzowiny i dziczyzny), grzybów oraz z dodatkiem owoców i letnich warzyw (pomidory, papryka, cukinia lub bakłażan). Desery z kolei znakomicie dopełnią wina musujące, słodkie, a także cięższe wina wzmacniane, jak np. Porto.

jakie wino wybrać do jedzenia

Kolejność serwowania win

Co z kolejnością serwowania win? Ona również ma znaczenie i jest ściśle powiązana z “ciężarem” aktualnie serwowanego jedzenia. Jeśli planujemy wyjątkową kolację, złożoną z przystawek, z kilku dań oraz deseru, warto kierować się zasadą “od najlżejszego, do najcięższego”.

W jej myśl: na samym początku serwuje się lekkie i świeże wina musujące, następnie przechodząc do wytrawnych – białych oraz różowych, które chętnie zestawia się z różnego typu przystawkami. Kolację warto podsumować przechodząc do win czerwonych, nieco cięższych i odpowiednich do dań głównych. Finał posiłku to deser, który również warto zaserwować z lampką słodkiego trunku.

  • Dobierając dania do wina można również brać pod uwagę rocznik, wedle którego na początku serwuje się wina młodsze, stopniowo przechodząc do starszych.

Najważniejsze jednak aby pamiętać, że powyższe porady to jedynie sugestie. Warto eksperymentować i próbować nowych połączeń smaków, a przede wszystkim – sięgać po wina, które najbardziej nam smakują. Dobre jedzenie, lampka schłodzonego wina i towarzystwo bliskich to zawsze najlepszy przepis na udany wieczór.