Jak mądrze kupić kuchnię wolnostojącą w stylu retro?

Na wyposażeniu kuchni miłośnika gotowania nie może zabraknąć miejsca do gotowania i pieczenia. Marzeniem wielu fascynatów sztuki kulinarnej jest własna kuchnia wolnostojąca, podobna do modeli wykorzystywanych w restauracjach, przez profesjonalnych szefów kuchni. Decyzję o typie kuchenki trzeba podjąć dość wcześnie, bo już na etapie organizacji i remontu przestrzeni kuchni. Jaka kuchnia wolnostojąca okaże się lepsza – gazowa czy indukcyjna?

Jaka kuchnia wolnostojąca – gazowa czy indukcyjna

Między użytkownikami da się zauważyć jasny podział na fanów gotowania “na ogniu”, czyli na palnikach gazowych oraz na osoby przekonane co do zalet kuchenek indukcyjnych. Po której ze stron leży racja? Wiele zależy od konkretnych potrzeb i oczekiwań względem tego typu sprzętu.

Koszty

Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do płyt, wolnostojące kuchnie zawsze stanowią opcję droższą. Kuchenki gazowo-elektryczne z piekarnikiem są jednak tańsze oraz indukcyjno-elektrycznych. Przy kalkulacji kosztów warto też uwzględnić koszty eksploatacji. Gotowanie na kuchni indukcyjnej jest znacznie tańsze. Do kuchenki gazowej trzeba doliczyć koszty przyłącza gazowego.

Wydajność

Zasadnicze różnice między indukcją a gazem widać m.in. w przypadku strat ciepła. Przyjmuje się, że efektywność kuchenek gazowych wynosi około 50% (część energii ucieka poza naczynie podczas gotowania, podczas gdy w przypadku indukcji wartość ta sięga nawet 95% (małe straty wygenerowanej energii). Oznacza to, że gotowanie z pomocą indukcji okazuje się nieco szybsze i znacznie wydajniejsze w porównaniu z palnikami gazowymi.

Gazowa kuchnia wolnostojąca – jaką wybrać z serii Retro

Jednak mimo iż na korzyść kuchenki indukcyjnej przemawia większość argumentów, nadal nie brakuje zwolenników gotowania na palnikach gazowych. Wiele osób twierdzi, że przygotowywanie w ten sposób potrawy smakują lepiej. Zatem to, jaka kuchnia wolnostojąca sprawdzi się najlepiej, będzie w dużej mierze zależało od preferencji.

Kuchnie wolnostojące serii Retro dostępne są w wariancie gazowo-elektrycznym oraz indukcyjno-elektrycznym. Są to urządzenia wyposażone w dużą liczbę punktów grzewczych na płycie górnej oraz w piekarnik z elektronicznym programatorem. Dzięki temu możliwe jest sprawne przygotowanie posiłku nawet dla większej grupy osób. Kuchnie wolnostojące Retro dostępne są w dwóch wersjach kolorystycznych: czerwonej oraz beżowej. Każdy z modeli jest uzupełniony o chromowane detale, które nawiązują do innych produktów wchodzących w skład linii.

Piekarnik w urządzeniach serii Retro mieści w sobie 105 litrów, pokryty jest łatwą do czyszczenia emalią oraz umożliwia łatwy dostęp do przygotowywanej potrawy, dzięki obecności teleskopowych prowadnic. Elektroniczny programator ułatwia dostosowanie trybu pracy piekarnika do rodzaju przygotowywanej potrawy, jak np. pizzy czy dań grillowanych.

Kuchnia gazowo-elektryczna serii Retro

Wolnostojąca kuchnia gazowo-elektryczna jest modelem klasycznym, na który często decydują się posiadacze przestronnych kuchni. Posiada 5 palników, w tym także palnik typu WOK, odpowiednio do stosowania patelni tego typu i szybkiego podgrzewania. Projektanci marki Vestfrost zatroszczyli się o to, aby korzystanie z kuchenki było jak najbezpieczniejsze, stąd też obecność takich opcji jak:

  • zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu,
  • zapalarki w pokrętłach.

Żeliwne nakładki na palniki są niezwykle wytrzymałe i odporne na zużycie. Po zakończonym gotowaniu, gdy płyta wystygnie, warto przetrzeć elementy, aby zapobiec nawarstwianiu się tłustego nalotu.

Jaka kuchnia indukcyjna wolnostojąca? Linia Retro Vestfrost

Dla osób poszukujących rozwiązań odpowiednich do kuchni bez przyłącza gazowego z pewnością najlepszą opcją okaże się kuchnia indukcyjna wolnostojąca. Z jej pomocą można wygodnie gotować, korzystając jednocześnie nawet z 5 palników (pole indukcyjne 250 mm). Każde z pól jest dodatkowo wyposażone w booster, dzięki któremu możliwe jest szybkie uzyskanie wyższej temperatury, co okaże się przydatne np. podczas podsmażania.

Retro design podkreśla w przypadku kuchni indukcyjnej zastosowanie klasycznych pokręteł, w chromowanym wykończeniu. Dzięki temu sprzęt lepiej wpasuje się do stylistyki kuchni w stylu vintage.

Jaka kuchnia indukcyjna wolnostojąca okazuje się w codziennym użytkowaniu? Jej powierzchnię można bardzo łatwo utrzymać w czystości, bez konieczności demontażu. Urządzenia odznacza bardzo wysoka klasa energooszczędności (A), dzięki czemu korzystanie z kuchenki jest ekonomiczne.