Jak pozbyć się zapachu z lodówki?

Domowa lodówka ma za zadanie pomieścić w sobie różnego typu artykuły spożywcze – od mięs, poprzez nabiał, napoje, a na świeżych warzywach i owocach kończąc. Podobna różnorodność może kryć się w szufladach komory zamrażalnika. Nie trudno przez to o powstawanie we wnętrzu chłodziarko-zamrażarki nieprzyjemnego aromatu.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak pozbyć się zapachu z lodówki, zachęcamy do zapoznania z kilkoma przydatnymi rozwiązaniami, które zawarliśmy w poniższym wpisie.

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach w lodówce?

Główną przyczyną pojawienia się nieprzyjemnego zapachu w domowej lodówce jest działalność bakterii. We wnętrzu chłodziarki nie trudno o namnażanie się mikroorganizmów żerujących za resztach i zabrudzeniach. Przykry zapach wydzielają nieświeże produkty, które zaczynają się psuć. Nieprzyjemny aromat jest jednak także efektem mieszania się i przenikania wielu różnych zapachów. Może zdarzyć się także, że przyczyną tworzenia się zauważalnego zapachu w lodówce jest nieprawidłowe przechowywanie poszczególnych produktów, np. w zbyt niskiej temperaturze.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki

Jak to się mawia, lepiej zapobiegać, zamiast leczyć. Najlepszą metodą na to jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki, będzie zatem dobra ochrona przed mieszaniem się aromatów i kontaminacją poszczególnych produktów.

  • Po zakupach

Wróciłeś do domu z zapasem jedzenia na kilka kolejnych dni? Teraz dobrze zatroszczyć się o to, aby odpowiednio zabezpieczyć każdy artykuł, dzięki czemu na długo zachowa dobry smak, wygląd i właściwości.

Produkty takie jak mięso, wędliny czy sery warto przepakować do szczelnych pudełek z uszczelką. Wszystkie warzywa i owoce należy dokładnie umyć i osuszyć. Pamiętaj, że istnieje grupa artykułów, których nie powinno się przechowywać w lodówce, a należą do nich np. pomidory, cebula, ziemniaki, bakłażany, ogórki, a także awokado, banany, owoce cytrusowe i egzotyczne.

  • Co kilka dni

Marnowanie i wyrzucanie żywności stanowi spory problem. Warto zatem zaplanować zakupy i jadłospis tak, aby móc wykorzystać na czas wszystko, co znajdzie się w lodówce. Każdemu jednak zdarzają się potknięcia.

Co kilka dni zrób rekonesans w lodówce. Sprawdź czy nic nie zaczyna pleśnieć lub psuć się. Nieświeże produkty należy wyrzucić, a pojemniki po nich dokładnie wymyć. Pomocne okaże się opisywanie pojemników z resztkami po obiedzie oraz produktami o której dacie przydatności.

  • Co pół roku

Raz na sześć miesięcy należy rozmrozić lodówkę i zamrażalnik. To doskonała okazja, aby dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki urządzenia. Trzeba wyjąć z komory wszystkie zapasy (najlepiej więc wstrzymać się z zakupami), a następnie umyć wodą z płynem do mycia naczyń wszystkie półki i ruchome elementy. Warto także przetrzeć żywność i opakowania, które ponownie wstawiamy do chłodziarki.

Do czyszczenia wnętrza lodówki nie stosuj agresywnych detergentów. Postaw na mydło naturalne, płyn do mycia naczyń lub pastę z sody oczyszczonej. Umożliwią one usunięcie zabrudzeń, bez ryzyka przedostania się chemii do pożywienia.

  • Porządek wewnątrz lodówki

Pamiętaj także aby odpowiednio organizować przestrzeń lodówki. Produkty o intensywnym zapachu warto pakować w szczelne pudełka oraz umiejscowić na wyższych półkach – dzięki czemu inne artykuły nie przejdą ich aromatem.

Owoce i warzywa przechowuj w dolnej szufladzie. W przypadku lodówek marki Vestfrost jest to miejsce z regulacją wilgotności, dedykowane do przechowywania artykułów, które mają pozostać chrupiące i jędrne.

Uważaj także na przechowywanie artykułów takich jak surowy drób czy wieprzowina. Mięso może skontaminować inne produkty w lodówce. Upewnij się, że ich opakowania są szczelne i przechowuj je w chłodnym miejscu lodówki (np. na dolnej półce).

Koszty eksploatacji domowej chłodziarko-zamrażarki

Obecnie to, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki staje się coraz rzadszym zmartwieniem – a m.in. to dzięki rozwiązaniom proponowanym przez projektantów marki Vestfrost.

Lodówki wolnostojące Vestfrost są wyposażone w łatwe do czyszczenia elementy, wykonane ze szkła, stali i trwałych tworzyw, takie jak półeczki (w tym także teleskopowe), półeczki na butelki czy pojemniki na jajka. Dzięki temu wnętrze lodówki może być z łatwością utrzymać w nieskazitelnej czystości.

Walkę z utrzymywaniem się nieprzyjemnego zapachu ułatwiają funkcje takie jak:

  • filtr Maxi Fresh umieszczony wewnątrz szuflady do przechowywania warzyw i owoców, który ma za zadanie spowalniać dojrzewanie artykułów, przedłużając tym samym ich trwałość i świeżość,
  • jonizator Ion Tech który pomaga neutralizować nieprzyjemne aromaty i unoszące się w powietrzu cząstki kurzu czy drobnoustroje,
  • technologię No Frost Multi chroniącą przed osadzaniem się na ścianach chłodziarki skondensowanej wilgoci, która mogłaby zamienić się w szron.

Nowoczesne technologie mogą zrewolucjonizować Twoją działalność w kuchni. Dobierz do swojej kuchni chłodziarko-zamrażarkę, która ułatwi wygodne i bezpieczne przechowywanie żywności w optymalnych warunkach.