Jak wyczyścić lodówkę – higieniczne przechowywanie żywności z marką Vestfrost

jak wyczyścić lodówkę

Przechowywanie żywności wymaga nie tylko dobrej organizacji, ale przede wszystkim utrzymania odpowiednich warunków, dzięki którym produkty spożywcze zachowają zdatność jak najdłużej. Dedykowane do tego celu miejsce musi być jednak utrzymane w czystości.

Szczególnie lodówka, jako miejsce przechowywania świeżych produktów: owoców, warzyw, mięsa oraz nabiału, wymaga regularnego czyszczenia, aby jej wnętrze pozostało higienicznie czyste i wolne od mieszających się aromatów poszczególnych artykułów. Podpowiadamy jak umyć lodówkę łatwo, skutecznie i bez użycia agresywnych środków czyszczących.

Mycie lodówki krok po kroku: efektywne sprzątanie

Częste mycie lodówki ułatwia przechowywanie poszczególnych produktów. Jak wiadomo, codzienne użytkowanie domowego sprzętu AGD jest dalekie od katalogowej rzeczywistości – zabrudzenia, zachlapania i resztki jedzenia na półkach lodówki stanowią normę. Szkodliwa dla żywności może okazać się także gromadząca się wilgoć, która stanowi znakomitą pożywkę dla namnażających się bakterii, drobnoustrojów oraz pleśni. Czyszczenie lodówki może jednak przebiegać ekologicznie i bezpiecznie.

 1. Przygotuj się

Poczekaj z uzupełnianiem zapasów i zużyj produkty o krótkim terminie przydatności (jak np. mięso). Opróżnij lodówkę ze wszystkich znajdujących się w niej produktów – te, które można, najlepiej zużyć od razu. To także doskonała okazja do pozbycia się przeterminowanej żywności lub rzeczy, które zaczęły się psuć.

 1. Odłącz lodówkę z prądu

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Ponadto, przez jakiś czas komora chłodzenia będzie otwarta, więc aby nie marnować energii, urządzenie powinno być wyłączone.

 1. Wyjmij z wnętrza wszelkie ruchome elementy

Wyciągamy szklane i teleskopowe półki, metalowe koszyki na butelki, półeczki na drzwiach oraz wszelkie mniejsze i większe organizery, w tym również szuflady. Każdy element warto dokładnie umyć przy użyciu płynu do mycia naczyń oraz osuszyć. Warto pamiętać także o oczyszczeniu wszystkich listew oraz uszczelek.

 1. Umyj wnętrze lodówki

Najlepiej zacząć od wygarnięcia wszelkich okruszków, resztek i większych drobin. Następne, przy pomocy gąbki lub miękkiej ściereczki dokładnie myjemy wszystkie ściany i zakamarki. Czym myć lodówkę i jej elementy? Zdecydowanie warto postawić na sprawdzone, tradycyjne sposoby i sięgnąć po:

 • sodę oczyszczoną – rozmieszana z wodą stworzy gęstą pastę, która będzie miała delikatne właściwości ścierające oraz pomoże w odświeżeniu wnętrza lodówki;
 • ocet – w połączeniu z wodą da roztwór, który będzie miał znakomite właściwości bakteriobójcze, a przy tym dobrze wyczyści zaschnięty brud;
 • sól – dwie łyżki soli kuchennej rozpuszczone w litrze ciepłej wody dadzą bezzapachowy, ale skuteczny płyn do czyszczenia;
 • kwasek cytrynowy – dodany do wody lub do rozczynu z solą, znakomicie pomoże w pozbyciu się przykrych zapachów;
 • płyn do mycia naczyń lub mydło gospodarcze – standardowe detergenty o delikatnym działaniu, które nie pozostawiają po sobie drażniącego zapachu czy szkodliwych pozostałości.
 1. Wytrzyj do sucha wszystkie powierzchnie

Po umyciu lodówki należy osuszyć nadmiar wody przy pomocy suchej ściereczki. Drzwi lodówki warto przez pół godziny pozostawić otwarte, aby wnętrze komory dokładnie wyschło. Po tym czasie wszystkie produkty można odstawić na swoje miejsce. Wkładając je do lodówki warto zwracać uwagę na to czy opakowania się czyste i suche.

Czyszczenie lodówki – regularność to podstawa

Czyszczenie lodówki powinno mieć miejsce przynajmniej raz w miesiącu. Aby móc utrzymać ją w czystości jak najdłużej, do przechowywania warto wykorzystywać specjalne pojemniki oraz dokładnie planować zakupy tak, aby nie marnować nadmiarowych produktów. Lodówki wolnostojące, których ścianki są odsłonięte, powinny być również dokładnie umyte z zewnątrz, aby nie gromadził się na nich kurz i tłuste zabrudzenia.

Aby efektywnie wspomóc utrzymanie higienicznych warunków dla przechowywanej żywności lodówki do zabudowy i chłodziarki wolnostojące Vestfrost uzupełniono w szereg funkcjonalnych rozwiązań, m.in.:

 • filtr Maxi Fresh (pochłanianie wydzielanego przez owoce i warzywa etylenu, co skutecznie przedłuża ich świeżość),
 • system NoFrost Multi (odprowadzanie ciepłego powietrza poza urządzenie),
 • system IONtech (oczyszczenie powietrza wewnątrz urządzenia metodą jonizacji).

Wybór odpowiedniego urządzenia jest nie bez znaczenia – nowoczesne chłodziarki proponowane przez Vestfrost reprezentują najwyższą dostępną na rynku jakość, która ułatwia nie tylko przechowywanie produktów spożywczych, ale także dbałość o zapewnienie im w optymalnych warunków.