Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Dopasuj go do swoich potrzeb

Zanieczyszczenie powietrza jest obecnie jednym z najbardziej palących problemów, z jakim na co dzień muszą zmagać się mieszkańcy miast oraz mniejszych miejscowości. A przecież jakość wdychanego przez nas powietrza jest kluczowa dla zachowania pełni sił, zdrowia i energii każdego dnia. Sposobem na poprawę warunków panujących w naszych mieszkaniach są oczyszczacze powietrza – sprawdź w jaki sposób dobrać odpowiednie urządzenie, aby było dopasowane do Twoich potrzeb.

Domowe oczyszczacze powietrza Vestfrost są zasilane przy pomocy nowoczesnych technologii trójstopniowego filtrowania, dzięki któremu wszystkie szkodliwe cząsteczki i związki mogą być odseparowane i unieszkodliwione. Marka Vestfrost oferuje linię zaawansowanych urządzeń, które pomogą zadbać o zdrowie oraz komfort całej rodziny.

Domowe oczyszczacze powietrza: jak działają

Urządzenia marki Vestfrost działają w oparciu o technologię 5-etapowego oczyszczania powietrza, w trakcie którego wychwytywane są zanieczyszczenia różnego typu i drobiny różnej wielkości. Dzięki temu oczyszczacze powietrza zapewniają ochronę nie tylko przed widocznymi, ale także mikroskopijnymi zanieczyszczeniami.

Powietrze w pomieszczeniu przechodzi kolejno przez:

  1. FILTR WSTĘPNY: który zatrzymuje największe, widoczne gołym okiem cząstki, jak np. drobiny kurzu, włosy a także większe drobiny pyłów.
  2. FILTR HEPA: dezaktywujący najbardziej szkodliwe pyły zawieszone (PM2.5, PM10 oraz PM1), które stanowią główny składnik występującego w Polsce smogu. Filtr HEPA wyłapuje także pyłki roślin, zarodniki pleśni oraz roztocza.
  3. FILTR WĘGLOWY: odpowiedzialny za wychwytywanie lotnych związków organicznych (TVOC) oraz nieprzyjemnych zapachów, jak np. dymu papierosowego czy aromatów generowanych w czasie gotowania.

A następnie jest dodatkowo uzdatniane poprzez wykorzystanie autorskich rozwiązań marki:

  1. UV-C LED: czyli technologia oparta na wykorzystaniu światła UV, które eliminuje patogeny obecne w powietrzu. Odpowiednia długość fal umożliwia sterylizację powietrza. Specjalna dioda opracowana jest w taki aby mogła być wykorzystania w mniejszych, domowych oczyszczaczach powietrza, nie nadwyrężając przy tym budżetu na opłaty za energię elektryczną.
  2. JONIZATOR PLASMA ION: technologia oparta na wzbogacaniu oczyszczonego powietrza o jony dodatnie i ujemne. Uwalniane przez urządzenie aktywne jony neutralizują szkodliwe związki, obniżają elektryczność statyczną, ograniczają gromadzenie się kurzu oraz odświeżają powietrze.

Jak dobierać oczyszczacze powietrza

Kluczowym kryterium dobierając oczyszczacze powietrza będzie ich moc oraz sugerowana przez producenta przestrzeń, w obrębie której pojedyncze urządzenie może efektywnie przefiltrować powietrze. W zależności od poszczególnego oczyszczacza może być to około 40 m2 (jak w przypadku modelu VP-A1M30WH) czy nawet 80 m2 (model VP-A1S70WH). Wydajne urządzenie jest przysposobione do tego aby oczyścić powietrze w kilku sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach lub nawet w całym mieszkaniu, jak np. w kawalerce.

  • Ważne jednak, aby wziąć pod uwagę rozkład mieszkania i kształt poszczególnych pomieszczeń. Oczyszczacz działa obszarowo, co oznacza, że ściany, drzwi, zakręty i wnęki w pokoju mają wpływ na jego pracę, blokując swobodny przepływ powietrza.

Warto pamiętać, że nawet profesjonalne oczyszczacze powietrza o dużej mocy nie będą efektywnie działać w pojedynkę – pojedyncze urządzenie nie przefiltruje powietrza w całym domu, szczególnie jeśli pokoje rozlokowane są na dwóch kondygnacjach.

Rozwiązaniem jest przeanalizowanie swoich codziennych przyzwyczajeń. W którym z pomieszczeń spędzamy w ciągu dnia najwięcej czasu? Zwykle jest to pomieszczenie, w którym pracujemy oraz śpimy, a zatem salon lub gabinet oraz sypialnia. Dwa mniejsze oczyszczacze powietrza, ustawione w poszczególnych pomieszczeniach, sprawdzą się w takim przypadku znacznie efektywniej niż jeden większy. Mniejsze urządzenie to także cicha praca i szmer utrzymujący się na niskim poziomie (zaledwie 17 dB w trybie pracy nocnej).

Dodatkowe opcje w oczyszczaczu powietrza

Poszczególne modele oczyszczaczy Vestfrost wyposażono także w specjalne czujniki nagromadzenia kurzu oraz toksycznych lotnych związków organicznych, dzięki którym można stale monitorować stan powietrza. 

Pomocny okaże się także wskaźnik, informujący o stężeniu pyłów zawieszonych (PM 1, PM 2.5 oraz PM 10). Dzięki niemu można dostosować tryb pracy do jakości powietrza w danym dniu, a także na bieżąco sprawdzać czy stężenie tych szkodliwych substancji utrzymuje się w granicy dopuszczalnych norm. Wskaźniki informują także o konieczności wymiany filtrów na nowe. 

Dobierając oczyszczacz powietrza należy pamiętać także o przewidzeniu dla urządzenia odpowiedniego miejsca w wybranym pomieszczeniu. Nowoczesny design opracowany przez projektantów marki Vestfrost sprawia, że urządzenie dopasuje się do wystroju, nie rozbijając swoją formą aranżacji sprzętów i dodatków.