Jakie funkcje pełni okap w kuchni

jakie funkcje pełni okap w kuchni

Kuchnia to serce każdego domu i miejsce przygotowywania najróżniejszych potraw oraz codziennych posiłków dla całej rodziny. Aby jednak móc wygodnie pracować w tym pomieszczeniu musi być ono odpowiednio zaaranżowane – czyli wyposażone w niezbędne sprzęty AGD oraz urządzone w sposób ergonomiczny. Przy tym kuchnia musi być zorganizowana tak, aby mogła ułatwić utrzymanie jej w czystości, a w tym zadaniu wsparciem okaże się wydajny okap.

Wiele osób zastanawia się: czy okap jest potrzebny w kuchni? Odpowiedź na to pytanie jest prosta tak, szczególnie jeśli chce się zrezygnować z konieczności ciągłego czyszczenia szafek i półek z tłustego osadu. To jednak nie wszystkie zalety, jakie niesie ze sobą regularne korzystanie z kuchennego wyciągu. Oto dlaczego każda kuchnia powinna być wyposażona w okap.

Pochłaniacz kuchenny a okap – czym się różnią

Na początek warto zaznaczyć czym różni się okap od pochłaniacza. Różnica między nimi jest niewielka, ale zasadnicza, ponieważ sprowadza się do sposobu działania każdego z nich. Okap kuchenny musi być podłączony do systemu wentylacyjnego, podczas gdy pochłaniacz oczyszcza powietrze przy pomocy filtrów węglowych i nie wymaga połączenia z wentylacją. Dzięki temu dobrze sprawdzi się w mieszkaniach, kawalerkach oraz zawsze wtedy, kiedy dostęp do przewodu wentylacyjnego jest utrudniony. Co zatem sprawdzi się lepiej? Pochłaniacz kuchenny a okap to w zasadzie to samo urządzenie, pełniące w kuchni podobną samą funkcję. Wybór jednego z nich będzie uzależniony od warunków jakie stwarza nam dana kuchnia.

okap w kuchni co robi

Po co okap w kuchni: brak przykrych zapachów i nie tylko

Okapy kuchenne instaluje się przede wszystkimz myślą o pochłanianiu przykrych zapachów. Poszczególne aromaty powstające w czasie przygotowywania posiłku zdecydowanie zaostrzają apetyt, ale gdy się ze sobą połączą mogą okazać się nieprzyjemne. W szczególności aromat długo gotowanych potraw może utrzymywać się w powietrzu przez wiele godzin, czemu zapobiec może dopiero długotrwałe wietrzenie. Kuchenne zapachy mogą także przenikać w głąb włókien domowych tekstyliów, takich jak zasłony czy dywany.

  • Wydajny okap pomoże jednak na bieżąco oczyszczać powietrze z mieszających się w nim zapachów, dzięki czemu proces gotowania nie będzie uciążliwy ani dla innych domowników, ani dla sąsiadów.

Okap kuchenny pochłania także nadmiar pary wodnej, generowanej w czasie gotowania. W przypadku mniejszych kuchni, gromadząca się w niej (np. za meblami) wilgoć może prowadzić do namnażania się zarodków grzybów i pleśni – czego, rzecz jasna, należy unikać szczególnie w pomieszczeniu, w którym przechowuje się żywność i przygotowuje się posiłki.

  • Kuchenny wyciąg odprowadza parę wodną do wentylacji, dzięki czemu woda nie skrapla się na ściankach ani na powierzchni mebli.

Po co okap w kuchni, jeśli jest ona dobrze wentylowana? Wydajny wyciąg kuchenny zbiera nie tylko nieprzyjemne aromaty i wilgoć, ale także drobinki tłuszczu, które unoszone są w górę wraz z powietrzem. Przez to bardzo szybko można zauważyć, że meble, sprzęty i akcesoria – szczególnie te w pobliżu kuchenki, pokryte są trudnym do usunięcia, tłustym osadem.

  • Odpowiednio dopasowany do potrzeb okap w kuchni pomoże zatem efektywnie dbać o zachowanie większości powierzchni w higienicznej czystości.
po co okap w kuchni

Jak działa pochłaniacz kuchenny – okapy marki Vestfrost

Naścienne okapy kuchenne marki Vestfrost zostały zaprojektowane w oparciu o inspirację stylistyką retro. Klasyczne wykończenie w połączeniu z metalowymi elementami pasuje w szczególności do kuchni utrzymanych w tradycyjnym stylu oraz osób ceniących sobie eklektyzm w aranżacji wnętrz. W końcu po co okap kuchenny ukrywać i traktować jako zło konieczne? Za sprawą nowoczesnego i stylowego designu z powodzeniem może on stanowić ozdobę wnętrza, podkreślając jego charakter.

Urządzenia działają w oparciu o pracę specjalnych silników bezszczotkowych, które są najlepszym rozwiązaniem w przypadku domowego AGD, ponieważ odznaczają się:

  • znakomitą wydajnością (745 m3/h),
  • energooszczędnością (klasa A++),
  • cichym trybem pracy (minimalna głośność na poziomie 46 dB).

W zależności od potrzeb urządzenie może pracować na 3 różnych ustawieniach, co pozwala dostosować jego moc do ilości generowanej podczas gotowania pary wodnej. Specjalny zawór chroni także przed cofaniem się powietrza z wentylacji, dzięki czemu odprowadzone z kuchni opary i zapachy już do niej nie wracają.

Funkcjonalny okap kuchenny stanowi dopełnienie stanowiska do pracy w kuchni. Warto zadbać komfort – swój i domowników, także podczas codziennego przygotowywania posiłków dla najbliższych.