Klasy energetyczne sprzętu AGD – co oznaczają?

Klasy energetyczne sprzętu AGD dostarczają informacji na temat tego, jak wydajne jest urządzenie, czyli, de facto, jak jego użytkowanie wpłynie na wysokość rachunków za prąd. Spełnianie norm energetycznych stanowi więc ważne kryterium podczas wyboru danego modelu. W marcu 2021 roku oznaczenia nieco się zmieniły. Co warto o nich wiedzieć i jak wybrać oszczędne i ekologiczne urządzenie?

Klasy energetyczne sprzętu AGD – co trzeba wiedzieć?

Klasy energetyczne urządzeń AGD zostały wprowadzone po to, aby w łatwy sposób przedstawić, jaką efektywność i oszczędność wykazuje dany sprzęt. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w dokumentacji dołączonej do każdego produktu lub na tabliczce znamionowej. Dane techniczne mogą być jednak mało zrozumiałe dla przeciętnego klienta, który chce kupić pralkę czy lodówkę.

Dlatego właśnie stworzono klasyfikację sprzętu AGD, które są prezentowane w bardzo intuicyjny sposób. Do marca 2021 roku były podawane w skali od A+++ do G, przy czym pierwszy symbol oznacza urządzenie najbardziej energooszczędne, a drugi najmniej. Dodatkowo symbole są przedstawione na tle różnych kolorów, aby ułatwić orientację – kolor ciemnozielony oznacza wysoką efektywność, natomiast ciemnoczerwony niską (najmniej opłacalną dla użytkownika).

Choć nowe klasy energetyczne sprzętu AGD nieco się zmieniły, zasada pozostała taka sama – każda kolejna litera alfabetu oznacza niższą wydajność i wyższy pobór energii elektrycznej.

Nowe klasy energetyczne AGD – dlaczego je wprowadzono?

Nowe klasy energetyczne AGD wprowadzono przede wszystkim dlatego, że nowoczesne urządzenia dostępne na rynku stają się coraz bardziej oszczędne i wydajne. Ponadto, konsumenci stają coraz bardziej świadomi wpływu jaki korzystanie z domowego sprzętu może mieć na środowisko oraz koszty. Jeśli pozostawiono by dotychczasowe oznaczenia, najnowsze produkty musiałyby być oznaczane literą A z wieloma plusami, a to zaburzyłoby czytelność.

Dlatego właśnie powrócono do schematu, który został ustalony na początku – od litery A do G bez dodatku symboli plus. Siedmiostopniowa skala jest klarowna dla każdego już na pierwszy rzut oka.

Warto pamiętać o tym, że kryteria ustalania klasy energetycznej urządzeń AGD się zmieniły. W sklepach możesz znaleźć na przykład lodówki oznaczone symbolem C lub D. Czy to znaczy, że są nieoszczędne? Niekoniecznie. Jeszcze niedawno przynależały do klasy A+++, czyli najwyższej. Obecnie, aby umożliwić jasne klasyfikowanie najnowocześniejszych urządzeń, musiały trafić do niższych kategorii.

Dlatego warto wiedzieć jak rozróżniać etykiety z nowymi klasami energetycznymi sprzętu AGD od tych, które występowały dotychczas. Jak to zrobić?

Jeśli na opakowaniu znajdziesz kod QR, możesz mieć pewność, że masz do czynienia z nowymi oznaczeniami. Dlatego w tym przypadku sprzęt z kategorii C czy nawet D wciąż będzie dobrym wyborem. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się ze sprzedawcą, który udzieli informacji na temat tego, czy ma się do czynienia z nową klasą energetyczną AGD, czy ze starszym typem oznaczeń.

Klasy energetyczne urządzeń AGD – czego dotyczą?

Takie oznaczenia są umieszczane praktycznie na każdym sprzęcie, który do swojego działania potrzebuje dostępu do sieci elektrycznej. Symbole od A do G można zatem znaleźć między innymi na:

  • lodówkach,
  • pralkach,
  • piekarnikach elektrycznych,
  • zmywarkach,
  • telewizorach,
  • suszarkach,
  • żelazkach,
  • żarówkach.

Na klasę energetyczną sprzętu AGD i RTV warto zwracać szczególną w przypadku urządzeń, które z założenia pobierają sporo energii, jak np. pralka, a także takich, których używa się w sposób ciągły, jak np. chłodziarko-zamrażarka.

Jeśli kupisz mało oszczędną prostownicę, której używasz od czasu do czasu, z pewnością nie zaobserwujesz różnicy w rachunkach za prąd. Jednak lodówka starego typu czy inny mało wydajny sprzęt z kategorii dużego AGD może już narazić Cię na spore koszty.

Dlatego sprawdzenie klasy energetycznej urządzenia AGD, które planujesz kupić, powinno być obowiązkową czynnością podczas wyboru nowego wyposażenia. Na szczęście większość producentów bardzo dba o to, by proponować sprzęty wydajne i oszczędne. Takie firmy doskonale zdają sobie sprawę, że klienci zwracają baczną uwagę na omawiane symbole. Nie inaczej jest w przypadku urządzeń marki Vestfrost, które są przejrzyście oznaczone i opisane, aby dokonanie właściwego wyboru okazało się nieco łatwiejsze.