Komuś z Was marzy się wnętrze w stylu lat 60-tych?

Retro, wyszukane skandynawskie (w dominującej mierze duńskie) wzornictwo jest jednym z najsilniejszych trendów wnętrzarskich ostatniego czasu. Cenimy w nim nasycone kolory, piękne obłe meble, lustra czy inne stylowe dodatki jak barwne wazony i designerskie złote lampy. Mocno inspirują nas także profile w mediach społecznościowych, gdzie możemy podziwiać pięknie zaaranżowane wnętrza w stylu retro.

Jednym z najciekawszych trendów jest bez wątpienia wszechobecna moda na styl mid-century modern. To elegancja, wybitny design, szlachetne materiały, otwarte przestrzenie, światło i organiczne kształty. Dużo koloru – wyrazistego a czasem nawet nieco kiczowatego. Przedmioty są̨ lekkie, proporcjonalne i nonszalanckie w formie. Często inspirowane naturą, wykonane z szlachetnych materiałów, charakteryzują̨ce się zaokrąglonymi, opływowymi krawędziami, gładkimi powierzchniami. Mid-century można by nazwać stylem skandynawskim połowy zeszłego stulecia.

Ówcześni projektanci, znużeni zarówno klasycznymi rozwiązaniami, jak i eksperymentami estetycznymi poprzednich paru dekad, postawili na dwie rzeczy: prostotę̨ oraz funkcję. Właśnie te dwie cechy doskonale definiują cały styl. Fotele zachwycają formą, kolorem będąc jednocześnie niezwykle wygodnymi meblami. Podobnie okrągłe stoły, przy których wygodnie zasiadać może cała rodzina a brak ostrych kantów to gwarancja, że nikomu nie stanie się krzywda, nawet jeśli niezbyt ostrożnie przechodzi koło mebli. Lampy dają przyjemne światło stając się ozdobą salonu na równi z organiczną w formie paterą czy zieloną rośliną, która oczyszcza powietrze i cieszy nasz wzrok za każdym razem, gdy na nią spojrzymy.

Początkowo styl ten, nawet wśród jego entuzjastów, budził pewien niepokój. A to z uwagi na to, że jeszcze kilka lat temu warunkiem wprowadzenia go do przestrzeni domu był wybór produktów vintage. O ile w przypadku wazonu czy lustra jest to doskonałe i przystępne cenowo rozwiązanie, to już zakup używanego fotela obitego welurową i przez lata lekko już sfatygowaną tapicerką, mógł budzić pewne wątpliwości. Podobnie jest z urządzeniami AGD – rzadko kto chciałby kupić lodówkę mającą kilkadziesiąt lat. To wręcz absurdalny pomysł. Stąd zarówno producenci mebli jak i urządzeń AGD szybko wprowadzili na rynek przedmioty codziennego użytku, które retro są tylko z uwagi na design. Ich wnętrze zaś naszpikowane jest najnowszymi technologiami.

Marka Vestfrost w swojej linii retro zastosowała najwyższej klasy rozwiązania, opakowane w klasyczną formę. Lodówka wolnostojąca posiada szereg systemów utrzymujących idealny mikroklimat dla przechowywania warzyw, owoców czy wędlin. Kuchnia wolnostojąca wyposażona jest w palnik do woka, specjalistyczne programy do pieczenia oraz potrójną szybę chroniąca domowników. Okap z kolei posiada wydajny silnik gwarantujący doskonałą skuteczność, który jednocześnie działa bardzo cicho.

Tym samym wprowadzamy ideę retro w nowy obszar pielęgnując wartości tamtych lat: możemy cieszyć się nowoczesnymi i wysoce funkcjonalnymi sprzętami domowymi, które jednocześnie zachwycają wysokim kunsztem wykonania oraz ponadczasowym designem.