Na czym polega technologia NoFrost?

Co to jest NoFrost? Na czym polega działanie tej technologii? To nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest ograniczenie ilości szronu osadzającego się na ściankach komory chłodzenia. W ostatnich latach podobne stają się coraz popularniejsze, dzięki czemu przechowywanie żywności w optymalnych warunkach staje się łatwiejsze – podobnie jak konserwacja samej lodówki.

Technologia NoFrost – co to znaczy?

Technologia NoFrost (lub No Frost) to rozwiązanie bazujące na współdziałaniu kilku istotnych podzespołów, czyli czujnika mierzącego wilgotność, parownika oraz wentylatora i zestawu wydajnych filtrów. Elementy te składają się na system, którego celem jest:

  • poprawa cyrkulacji powietrza wewnątrz komory chłodzenia,
  • regulowanie wilgotności powietrza wewnątrz chłodziarki (odprowadzanie nadmiaru wilgoci poza urządzenie),
  • ochrona przed skraplaniem się pary wodnej, która mogłaby osadzić się na ścianach chłodziarki (lub zamrażarki).

Wewnątrz komory chłodzenia gromadzi się zwykle sporo wilgoci, pochodzącej z samej żywności, braku szczelności, niewłaściwych ustawień lub zbyt dużej różnicy temperatur między wnętrzem a zewnętrzem lodówki. W skrócie można stwierdzić, że technologia NoFrost bazuje na chłodzeniu suchym powietrzem.

Umożliwia to zapewnić przechowywanym produktom optymalne warunki, w których na znacznie dłużej zachowują swoją świeżość, apetyczny wygląd i wartości odżywcze – bez konieczności częstego rozmrażania lodówki.

Technologia NoFrost Multi została zastosowana w większości urządzeń marki Vestfrost. Dzięki niej lodówki wolnostojące oraz urządzenia przeznaczone do zabudowy umożliwiają wygodne przechowywanie ulubionych produktów spożywczych w optymalnych warunkach. Lodówki bezszronowe to urządzenia wyznaczające nowy standard w zakresie domowego sprzętu AGD.

O czym pamiętać wybierając lodówkę NoFrost

Decydując się na lodówkę wykorzystującą podobne rozwiązanie warto także pamiętać o wadach, jakie potencjalnie mogą wiązać się z technologią NoFrost. Co to znaczy? Wspomniane już chłodzenie suchym powietrzem oznaczać może iż niektóre rodzaje przechowywanej żywności mogą szybciej wysychać albo tracić na swoim aromacie. Mowa tutaj o żywności takiej jak:

  • świeże owoce i warzywa,
  • wędliny,
  • sery żółte.

Można temu jednak bardzo łatwo zaradzić. Wymienione produkty, jak wędliny i sery, warto bowiem przechowywać w zamykanych pojemnikach oraz w dedykowanych do tego celu szufladach i komorach świeżości, w których cyrkulacja powietrza jest ograniczona na tyle, że nie powoduje wysuszania warzyw i owoców.

Tak właśnie jest w przypadku lodówek marki Vestfrost, wykorzystujących technologię NoFrost Multi. Aby chronić pewne grupy produktów przed wysuszeniem i utratą aromatu, wewnątrz komory chłodzenia uwzględniono:

  • szuflady z regulacją wilgotności – które idealnie sprawdzają się do przechowywania owoców i warzyw, zachowując ich jędrność, piękny kolor i doskonały smak,
  • komory 0°C – sprawdzają się w przypadku artykułów, które psują się szybko jak mięso czy ryby, ponieważ umożliwiają przedłużyć ich świeżość bez konieczności mrożenia, poprzez utrzymanie właściwej wilgotności i temperatury.

Zalety technologii NoFrost

Warto wskazać na zalety jakie oferują bezszronowe lodówki wyposażone w technologię NoFrost. Co to oznacza dla użytkownika?

Przede wszystkim urządzenie NoFrost wymaga rozmrażania znacznie rzadziej niż standardowa chłodziarko-zamrażarka. Ułatwione jest także czyszczenie ścianek komory chłodzącej, gdyż resztki przechowywanych produktów nie przymarzają do nich. Czyszczenie lodówki jest zatem bardzo łatwe i wymaga co najwyżej użycia ściereczki z delikatnym detergentem.

Technologia NoFrost Multi chroni także przed mieszaniem się poszczególnych aromatów w lodówce. Dodatkowo, obecne w urządzeniach Vestfrost jonizatory ION Tech oraz filtry Maxi Fresh chronią też przed utrzymywaniem się w lodówce nieprzyjemnych zapachów.

Ze względu na podwyższoną ochronę przed osadzaniem się szronu lodówki NoFrost odznaczają się mniejszym poborem prądu. Są to zatem urządzenia energooszczędne i wydajne. Jest tak dlatego, że system odprowadzania powietrza (wentylacji) nie wpływa na zwiększenie intensywności pracy sprężarki. Dzięki temu urządzenie działa sprawnie, na jego ścianach nie osadza się szron, a wewnątrz komory panuje stały poziom niskiej wilgotności.

Ponadto, chłodziarko-zamrażarki NoFrost Multi Vestfrost odznacza także cichy tryb pracy, co szczególnie ważne w przypadku urządzeń tego typu. W połączeniu z dobrą klasą energooszczędności składa się to na funkcjonalną lodówkę, odpowiednią zarówno dla rodziny jak i dla osób mieszkających w pojedynkę lub z partnerem.