O czym pamiętać kupując oczyszczacz powietrza?

O czym pamiętać kupując oczyszczacz powietrza

Przemyślane zakupy do klucz do sukcesu, jeśli chodzi o dobór sprzętu AGD do domu. Zanim podejmiemy decyzję warto rozważyć dostępne opcje i dokładnie przeanalizować nasze potrzeby. Pozwoli to zaoszczędzić zarówno nasz czas, jak również pieniądze.

Rzecz wygląda podobnie w przypadku większości sprzętów – również i oczyszczaczy powietrza. W ostatnich latach świadomość dotycząca szkodliwości zanieczyszczeń powietrza bardzo wzrosła, a wraz z nią także popyt na domowe urządzenia wyposażone w wydajne filtry węglowe i HEPA.

Podpowiadamy jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu, aby korzystanie z niego na co dzień było efektywne i dawało zadowalające skutki.

Czy warto inwestować w oczyszczacz powietrza – jaki wybrać

Dla kogo polecane jest oczyszczanie powietrza w domu? Zdecydowanie dla każdego, a w szczególności dla osób chcących zadbać o zdrowie swoje i swojej rodziny, alergików, oraz astmatyków. Oczyszczacz powietrza okaże się nieocenioną pomocą w czasie trwania okresu pylenia roślin oraz sezonu grzewczego.

Jeśli moc oczyszczacza została dobrze dopasowana do wielkości pomieszczenia, a dla urządzenia zapewniono dostatecznie dużo miejsca, można cieszyć się świeżym powietrzem w mieszkaniu przez cały rok. Oczyszczacz powietrza neutralizuje także zarodniki grzybów, roztocza oraz bakterie i drobnoustroje. Już na poziomie wstępnego filtrowania z powietrza zbierane są większe drobiny kurzu, sierść zwierząt domowych, pyłki roślin oraz włosy, Opcja jonizacji pomaga w utrzymaniu tych drobin przy powierzchni podłogi, dzięki czemu znacznie łatwiej je zebrać podczas sprzątania.

oczyszczacz powietrza o czym pamiętać

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać – o czym pamiętać przed zakupem

Zanim zdecydujemy o tym jaki oczyszczacz powietrza wybrać warto oszacować nasze potrzeby i wymagania odnośnie danego urządzenia. Aby oczyszczacz mógł działać jak najwydajniej, musi być dobrany wedle konkretnych preferencji.

Moc oczyszczacza, a wielkość pomieszczenia

Oczyszczacze powietrza oznaczone są przez producenta tzw. powierzchnią oczyszczania, która w mniejszych urządzeniach może wynosić kilkanaście, a większych kilkadziesiąt (nawet do 80) metrów kwadratowych. To oznaczenie pomaga dobrać urządzenie i jego moc odpowiednio dla danego pomieszczenia.

Ważne jest jednak to, że pracę oczyszczacza ogranicza układ pokoi i rozmieszczenie ścian, które utrudnia swobodny przepływ powietrza. Oznacza to, że wydajne modele sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach otwartych, jak np. z salonie z jadalnią i aneksem kuchennym. Jeśli chcemy oczyszczać powietrze w całym mieszkaniu lub wybranych pokojach, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór kilku urządzeń mniejszej mocy i ustawienie ich w wybranym miejscu.

Miejsce dla oczyszczacza

Skoro już o miejscu mowa – przed zakupem trzeba przemyśleć gdzie i jak oczyszczacz powietrza będzie umiejscowiony. Urządzenia tego typu muszą znaleźć się w miejscu ze swobodnym przepływem powietrza, co najczęściej oznacza konieczność ustawienia go w miejscu widocznym. W grę nie wchodzą ciasne wnęki czy zakurzona przestrzeń za drzwiami. Zanim zdecydujemy się na konkretny model warto sprawdzić czy aby nie będzie zajmował w pokoju zbyt wiele miejsca.

Odpowiednie funkcje

Dobierając oczyszczacz powietrza istotna dla użytkownika będzie jego funkcjonalność. Oczyszczacze powietrza marki Vestfrost wyposażone są w:

  • system złożony z trzech rodzajów filtrów (wstępnego, węglowego i HEPA), a powietrze dodatkowo uzdatnianie jest dzięki wykorzystaniu technologii UV-C LED (unieszkodliwianie bakterii) oraz Plasma ION (jonizacja) – co składa się aż na 5 stopni efektywnego oczyszczania powietrza.
  • zależnie od modelu, w czujniki pyłów zawieszonych PM1, PM2.5, PM10 (z których w większości składa się smog), lotnych związków organicznych (TVOC) oraz czujnik kurzu;
  • wyraziste, kolorowe wyświetlacze, które pozwalają na szybkie i wygodne programowanie urządzenia;
  • tryb pracy nocnej, niezbędny jeśli z urządzenia chcemy korzystać w sypialni. Urządzenia marki Vestfrost generują dźwięk o natężeniu od 17 dB w trybie nocnym (co odpowiada dźwiękom cichszym niż szept) do 56 dB (co odpowiada głośności spokojnej rozmowy);
  • opcję ustawienia blokady rodzicielskiej, która chroni przed rozregulowaniem urządzenia przez najmłodszych członków rodziny.
funkcje oczyszczaczy powietrza

Design

Warto zatroszczyć się o wybór modelu, który będzie pasował do wnętrza. Większość oczyszczaczy powietrza dostępnych jest w uniwersalnej bieli. Urządzenia od marki Vestfrost odznacza nowoczesny design, który będzie prezentował się lekko w każdym pomieszczeniu.

jak wybrać oczyszczacz powietrza