Płyta indukcyjna obok lodówki

Coraz chętniej wybieranym zamiennikiem dla kuchenek gazowych są płyty indukcyjne. Nic dziwnego, gdyż są bezpieczne w użytkowaniu, łatwe do utrzymania w czystości oraz prezentują się niezwykle estetycznie. Przy tym oferują także niski pobór energii i możliwość skrócenia czasu przygotowywania posiłków.

Planując wygląd nowej kuchni warto brać pod uwagę zasady ergonomii, aby zapewnić sobie wygodny dostęp do punktów takich jak zlew, lodówka czy płyta grzewcza. Jednak czasem czy to z racji oszczędności miejsca, lub też decyzji dekoratorskich, indukcja montowana jest w pobliżu domowej chłodziarko-zamrażarki. Czy jednak płyta indukcyjna przy lodówce to dobre rozwiązanie?

Wygodne umiejscowienie sprzętów w kuchni

Istnieje wiele sposobów na aranżację niezbędnego AGD w przestrzeni kuchni. Tzw. trójkąt roboczy powinien łączyć ze sobą konkretne strefy, służące do:

 • przechowywania żywności (chłodziarka, zamrażarka i spiżarnia),
 • przechowywania naczyń i narzędzi (szafki, szuflady, organizery i wieszaki),
 • zmywania (zlewozmywak, zmywarka oraz kosze na odpady),
 • robocza (blat, szuflady z przyprawami i drobnymi akcesoriami),
 • gotowania (kuchenka lub płyta grzewcza, a także mikrofala i piekarnik).

Dzięki takiemu zaaranżowaniu przestrzeni praca w kuchni będzie wygodna i łatwa. Wszystkie potrzebne akcesoria warto przechowywać w danej strefie, aby korzystanie z nich mogło przebiegać jak najsprawniej. W końcu, gotując dla siebie i dla bliskich, liczy się przede wszystkim mądre zarządzanie czasem oraz bezpieczeństwo osób przebywających w kuchni.

W zależności od wielkości pomieszczenia, wymienione strefy mogą być zaaranżowane na kilka sposobów, jak np.: na planie litery L (czyli następować kolejno po sobie), w kształcie litery U (w dwóch równoległych rzędach) lub też skupiać się wokół ustawionej w centrum kuchni wyspy.

Niezależnie jednak od podjętej decyzji, strefa przechowywania żywności, w której ulokowana jest lodówka, powinna być wygodnie połączona ze strefą gotowania, gdzie znajdzie się płyta indykcyjna. Zatem lepiej aby lodówka powinna znaleźć się obok płyty indukcyjnej, czy może lepiej aby dzielił je większy dystans?

Płyta indukcyjna obok lodówki i innych sprzętów kuchennego AGD

Jeśli zamiast pełnowymiarowej kuchenki z piekarnikiem wolisz postawić na płytę indukcyjną, możesz dość łatwo włączyć ją w strukturę kuchennej zabudowy. Warto pamiętać przy tym jednak, aby:

 • płyta indukcyjna nie została zamontowana nad takimi sprzętami jak: pralka, zmywarka czy piekarnik (bez wentylacji),
 • montując płytę indukcyjną zachować pod nią odpowiednio duży odstęp (co najmniej 20 mm) od innych urządzeń w zabudowie,
 • płyta znajdowała się przynajmniej 4 cm od ściany (i ścian mebli) i kończyła się przynajmniej 0,5 cm przed krawędzią blatu
 • po obu stronach płyty było dostępne miejsce na blacie, np. na odstawienie gorącego naczynia.

Płyta indukcyjna wykorzystuje pole magnetyczne. Pod powierzchnią szkła znajdują się cewki, które przekazują elektromagnetyczny sygnał do naczynia, dzięki czemu garnki nagrzewają się bez konieczności wykorzystania ognia czy nagrzewania palników elektrycznych. Może się jednak zdarzyć, że ustawione w pobliżu płyty indukcyjnej urządzenia – takie jak np. telewizor czy radio, będą wzajemnie wpływać na swoje działanie. Jeśli zaobserwujesz nieprawidłowe funkcjonowanie panelu sterowania płyty, warto uprzątnąć z blatu tego typu elementy.

Płyta indukcyjna przy lodówce – pamiętaj o kilku zasadach

Płyta indukcyjna bezpośrednio obok lodówki? Wielkość lub układ pomieszczenia może czasem wymuszać podobną decyzję. Ten typ aranżacji może się sprawdzić, ale pod pewnymi warunkami.

 • Płyta indukcyjna przy lodówce nie powinna być zlokalizowana zbyt blisko. Często jako główną przyczynę wskazuje się, że podczas gotowania domowa chłodziarka może zacząć się nadmiernie nagrzewać. To z kolei będzie prowadziło do większego poboru mocy, a w efekcie – do zwiększenia opłat za prąd.

Poszukując miejsca dla lodówki wolnostojącej, konieczne jest zadbanie o odpowiednią wentylację urządzenia. W trakcie pracy urządzenie musi mieć możliwość odprowadzania ciepła z komory chłodzenia, tak aby zapewnić świeżość przechowywanej żywności i zapewnić chłodziarce prawidłowe działanie.

 • Przyjmuje się także, że odległość płyty grzewczej (w tym przypadku płyty indukcyjnej) od lodówki powinna wynosić minimum 120 cm, a najlepiej więcej. Pozwoli to zachować bezpieczny odstęp między sprzętami, nie rezygnując z komfortu pracy.