Vestfrost Art Collection – zobacz co łączy dzieła sztuki ze sztuką tworzenia nowoczesnego AGD

Vestfrost Art Collection to trzy chłodziarko-zamrażarki z linii retro z autorskimi projektami graficznymi malarki Urszuli Clarise. Każde z urządzeń łączy intensywną barwę z portretem postaci ważnych dla świata kulinariów, sztuki i muzyki. I tak: z pomarańczowej lodówki spogląda na nas Salvador Dali, z czerwonej David Bowie, a z niebieskiej Anthony Bourdain.

Produkty, zaprezentowany po raz pierwszy na targach 4 Design Days w Katowicach, z miejsca podbiły serca konsumentów, którzy zachwyceni pozytywną energią bijącą z urządzeń gotowi byli od razu je kupować. Mało kto jednak wie, że współpraca marki Vestfrost i malarki Urszuli Clarise zaczęła się kilka miesięcy wcześniej i to od działalności charytatywnej. Ich wspólna historia to dowód na to, że do stworzenia wyjątkowego projektu potrzeba odrobiny dobra, morza kreatywności oraz szczypty szczęśliwego zbiegu okoliczności.

Na początku był… 28. Finał WOŚP

Vestfrost i malarka Urszula Kamińska po raz pierwszy połączyli siły z myślą o 28. Finale WOŚP. Właśnie ten przypadkowy zbieg okoliczności okazał się być początkiem współpracy, której efektem jest linia Vestfrost Art Collection. Marka chciała przekazać produkt do licytacji i szukała osoby, która w kreatywny sposób przyczyni się do jego kastomizacji. Polecono Ulę – malarkę z wieloletnim doświadczeniem w przenoszeniu dzieł sztuki na przedmioty codziennego użytku. Artystka bez namysłu podjęła się realizacji zadania. Efektem współpracy była chłodziarko-zamrażarka, którą Ula zamieniła w dzieło sztuki. Niebieski model ozdobiła grafika rozgwieżdżonego nieba i rakiety. Koncepcja „kosmicznej” lodówki nie była przypadkowa.

Rakieta reprezentuje WOŚP. Daje ona możliwość dotarcia do kosmosu ludzkiej dobroci. Kosmos to nieskończoność wspaniałych ludzkich serc, a gwiazdy w nim to każde rozdane serduszko w zamian za datek wrzucony do skarbonkiwyjaśniła na koniec pracy malarka.

Urszula Clarise – kim jest współautorka linii Vestfrost Art Collection?

Urszula Clarise specjalizuje się w malarstwie portretowym, łącząc nasycone barwy z temperamentem prezentowanej postaci. Jej styl jest niełatwy do nazwania – można doszukiwać się w nim nowoczesnego impresjonizmu i pop artu. Tworzone dzieła mają wyraźnie wyostrzoną kolorystykę, co pozwala podkreślić siłę oraz charakter malowanej osoby, w ten sposób wydobywając jej historię. Swoim portretem, wprost spod pędzla Urszuli, zachwycił się sam Sir Richard Branson, założyciel Virgin Group. Wśród innych znanych, sportretowanych przez malarkę osób są między innymi: Margaret Thatcher, Frida Kahlo, Salvador Dali, David Bowie, Clint Eastwood, Leonardo da Vinci, Anthony Bourdain czy Steve Jobs. Oprócz klasycznych płócien malarkę interesuje również mariaż sztuki z codziennymi przedmiotami. Nadaje im w ten sposób nowe, „drugie życie”. Efekty tej miłości można podziwiać poprzez malowaną przez Urszulę odzież, obuwie, walizki, porcelanę i wiele innych przedmiotów, które stają się nośnikami sztuki. Kastomizowane przez artystkę przedmioty takie jak ubrania czy walizki nie tylko cieszą oczy odbiorców na całym świecie, ale sprawiają, że ich właściciele czują się posiadaczami rzeczy wyjątkowych.

Malarka wystawia swoje prace w Polsce i Niemczech. W Warszawie zorganizowała jednodniowy wernisaż na PGE Stadionie Narodowym. W 2017 roku, przez dwa miesiące można było oglądać jej prace w galerii stworzonej na potrzeby tego projektu, na terenie biurowca Astoria Premium Offices. W grudniu 2018 roku otworzyła dwie swoje wystawy jednego dnia w dwóch miastach, a jednocześnie w dwóch krajach – polskim Zgorzelecu i niemieckim Görlitz.

Vestfrost Art Collection – projekt, który okazał się strzałem w dziesiątkę

Pierwsze spotkanie okazało się na tyle owocne, a współpraca przyjemna dla obu stron, że dość szybko pojawił się po stronie Vestfrost pomysł na jej kontynuację. Okazją były targi 4 Design Days w Katowicach, podczas których chłodziarko-zamrażarki z grafikami miały być atrakcją specjalną, elementem który przyciągnie uwagę odwiedzających. Wybrano urządzenia z linii retro w trzech nietypowych barwach: intensywnej czerwieni, pomarańczowym i niebieskim. Wszystkie świetnie sprawdziły się jako tło dla kipiących energią oraz kolorami portretów Uli. Kolekcja retro Vestfrost nawiązuje stylistyką do lat 60. ubiegłego wieku, co w zestawieniu z malarstwem dało imponujący efekt. Kolejnym zadaniem był wybór bohaterów.

Obok uzupełniającej się kolorystyki zweryfikowaliśmy również, które portrety sprawdzą się wizualnie w tym formacie, tak by praca była idealnie dopasowana do rozmiarów urządzenia. Dodatkowym elementem były wewnętrzne dyskusje dotyczące profilu klientów Vestfrost i ich sympatii względem różnych bohaterów obrazów Uli. Najwięcej czasu zajęło nam jednak poszukiwanie najlepszej metody naniesienia grafik na urządzenia. Skupiliśmy się na maksymalnej trwałości, odporności oraz dopracowaniu najdrobniejszych szczegółów. Finalnie powstały produkty, które odpowiadają pasji i charakterom naszych klientów – opisuje Rafał Derecki, key account manager Vestel Poland.

Odbiór chłodziarko-zamrażarek z wizerunkami Davida Bowiego, Anthonego Bourdaina i Salvadora Dalego przerósł najśmielsze oczekiwania twórców. Ludzi byli zachwyceni i zainteresowani ich kupnem od razu. Szczególnie, gdy poznali szczegóły wyposażenia urządzeń. Począwszy od technologii wydłużających świeżość produktów jak filtr Maxi Fresh, przez zaawansowany system cyrkulacji powietrza No Frost Multicooling, po jonizator eliminujący nieprzyjemne zapachy czy wygodny system szuflad i półek. Wszystko tworzyło atrakcyjną wizualnie i funkcjonalną całość.

Decyzja o wprowadzeniu kolekcji do regularnej sprzedaży była w tej sytuacji oczywista.

We współpracy z Ulą Clarise udało nam się połączyć sztukę AGD i malarstwo, a pozytywna reakcja klientów oraz liczba ich zamówień są najlepszym potwierdzeniem, że nasz pomysł był „w punkt”. W przyszłości nie wykluczamy rozszerzenia kolekcji o kolejne modele z nowymi postaciami. Ale na to przyjdzie jeszcze czas. – podsumowuje Rafał Derecki z firmy Vestfrost.