Vestfrost smakuje – duńskie przysmaki idealne na karnawał

Początek roku jest zawsze czasem szczególnym. Z jednej strony dni są krótkie, temperatury niskie temperatury, a do tego dochodzi zmęczenie wynikające z długiego okresu bez słońca. Z drugiej zaś, to moment podejmowania noworocznych postanowień oraz poczucie nowego początku. Przed nami rok pełen możliwości oraz wyzwań, a do tego sam karnawał! A jak można nie lubić zabawy i okazji do spotkań z przyjaciółmi oraz rodziną?!

W Vestfrost cenimy celebrowanie życia, dlatego też zachęcamy Was gorąco do organizowania karnawałowych domówek – większych i mniejszych, w kameralnym gronie. W trosce o czas naszych czytelników przygotowaliśmy propozycję przekąski, takiej która spotka się z uznaniem gości i nie będzie wymagać spędzania długich godzin w kuchni. Tradycyjnie duńska propozycja idealnego przysmaku to pieczone ziemniaczki podane ze śledziem i śmietaną, przyprószone pachnącym koperkiem.

Do przygotowania dania potrzebne będą:

  • małe, okrągłe ziemniaczki
  • śmietana 22%
  • świeży koperek
  • matiasy
  • gruboziarnista sól morska

Przygotowanie:

Ziemniaczki w całości i w skórce gotujemy przez 15 minut, pilnując by nie były zbyt miękkie. W czasie, gdy ziemniaki się gotują nagrzewamy piekarnik do temperatury 180°C, najlepiej z włączonym termoobiegiem. Piekarnik w kuchni wolnostojącej marki Vestfrost posiada aż 9 automatycznych programów pieczenia, w tym właśnie funkcję termoobiegu.

Po odcedzeniu ziemniaków z wody kroimy je na połowy i osuszamy ręcznikiem. Następnie układamy je na papierze do pieczenia na wypukłej stronie i pieczemy przez 7 minut, po czym odwracamy je na płaską stronę i pieczemy przez kolejne 7 minut, aż do zrumienienia skórki. Do kontrolowania czasu świetnie sprawdzi się zegar z programatorem kuchni wolnostojącej Vestfrost. Dzięki niemu mamy pewność, że w ferworze przygotowań nie zapomnimy o warzywach.

Gdy ziemniaki są gotowe, wyjmujemy je z piekarnika i pozwalamy im ostygnąć. Wystudzone ziemniaki dekorujemy łyżką gęstej śmietany. Ważne, by śmietana również nabrała pokojowej temperatury, dzięki czemu zachowa odpowiednio gęstą konsystencję. Na śmietanie układamy niewielki kawałek śledzia. Całość obficie posypujemy posiekanym koperkiem. Danie idealnie komponuje się z dodatkiem morskiej soli oraz odrobiną pieprzu.

Co w sytuacji, gdy w ostatniej chwili okazało się, że na nasze karnawałowe przyjęcie przyjdzie więcej gości? To żaden problem! Piekarnik marki Vestfrost ma pojemność aż 105 litrów. Przystawki wystarczy dla wszystkich. Doskonałym dodatkiem do dania jest białe wino Chablis.

Bon appetit!