Warzywa w kuchni – co trzeba, a czego nie powinno się przechowywać w lodówce?

Świeże warzywa są niezastąpionym i dobroczynnym składnikiem codziennej diety. Dostarczają organizmowi porcji niezbędnych witamin, cennych składników mineralnych i antyoksydantów. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, wspierając procesy trawienne. Warzywa pomagają w skutecznym wyrównaniu poziomów “złego” i “dobrego” cholesterolu, przyczyniając się do poprawy funkcjonowania serca.

Jedzenie warzyw, podobnie jak owoców, wspomaga budowanie odporności organizmu, wpływa korzystnie na pamięć, koncentrację, reguluje pracę mózgu oraz ma pozytywny wpływ na nasz wzrok. W diecie wegańskiej warzywa odpowiedzialne są także za dostarczanie białka oraz żelaza, chroniąc przed niedoborami. Ponad wszystko jednak – warzywa urozmaicają dietę, co wpływa pozytywnie na kondycję całego organizmu.

I tak, decydując się na włączenie tej grupy produktów do naszej codziennej diety, warto sprawdzić miejsce pochodzenia warzyw wybierając te, które uprawiane są w optymalnych warunkach, najlepiej lokalnie. Dodatkowo wybierajmy produkty w odpowiednim dla nich sezonie  – wtedy są najsmaczniejsze i najbogatsze w witaminy. Bezpieczniej wybierać produkty ekologiczne, zwłaszcza jeśli chcemy podawać je dzieciom. To gwarancja minimalnej obecności pestycydów. I co równie ważne – zadbajmy o to by były jak w najlepszych warunkach przechowywane. Część warzyw i powinna być przechowywana w lodówce, inne – wprost przeciwnie.

Dążąc do zapewnienia optymalnych warunków do przechowywania żywności, marka Vestfrost w swojej chłodziarko-zamrażarce VR-FB373-2E0BR zastosowała filtr Maxi Fresh, który eliminuje etylen uwalniany z roślin podczas procesu dojrzewania, zwiększając tym samym okres przydatności przechowywanych warzyw i owoców. Dzięki tej funkcji na dłużej pozostają świeże, odpowiednio chrupkie i zachowują właściwe sobie wartości odżywcze. Powinniśmy przechowywać je nieoczyszczone – dzięki tej swoistej warstwie ochronnej dłużej zachowają świeżość.

Jakie warzywa powinniśmy przechowywać w lodówce Vestfrost?

•  Brokuły, brukselki, kalafior i wszystkie rodzaje warzyw kapustych powinny być przechowywane w niskich temperaturach (w całości). Możemy owinąć je w papier lub folię spożywczą.

    • Sałata nie powinna być szczelnie owinięta, lecz położona swobodnie w komorze dla niej przeznaczonej. Bardzo lubi niskie temperatury i utrzymuje się w nich nawet przez czas kilku tygodni.

    • Papryka może być przechowywana w lodówce, jednak nie powinniśmy jej kroić na drobne kawałki, ponieważ wtedy krócej będzie zachowywać pożądaną chrupkość.

    • Warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka i seler) powinny zostać w lodówce owinięte w papier. Marchew powinna leżeć z dala od gruszek, jabłek i ziemniaków.

    • Por w lodówce możemy przechowywać nawet przez miesiąc, i nie wpłynie to na ich właściwości czy walory smakowe. W przeciwieństwie do innych warzyw pory warto oczyścić przed umieszczeniem ich w lodówce Vestfrost.

    • Koperek i natka pietruszki mogą być przechowywane w lodówce. Najlepiej, jeśli wcześniej umyjemy je, posiekamy i zamkniemy w szklanym pojemniku.

Niskie temperatury działają niekorzystnie na:

    • Pomidory, które tracą w zbyt niskich temperaturach jędrność i smak.

    • Cukinię, bakłażany i ogórki – szybko psują się w za niskiej dla siebie temperaturze.

    • Czosnek i cebulę – te warzywa bez obaw można przechowywać w temperaturze pokojowej, ponieważ dzięki swoim łupinom nie tracą cennych właściwości ani nie psują się. W lodówce zaś szybko miękną i wiotczeją.

    • Ziemniaki, które znacznie lepiej przechowywać w suchych i ciemne pomieszczeniach – w przewiewnych pojemnikach.