Wiosenne porządki w duchu ekologii. Sama przygotuj płyn, którym umyjesz lodówkę

Są tacy, którzy skrupulatnie odliczają już dni do pierwszego dnia wiosny. Inni natomiast, kompletnie nie wierzą datom i opierają się tylko na dowodach wizualnych, jak pojawienie się kwiatów czy pąków na drzewach. Wiosna to też idealny moment by przeprowadzić w domu generalne porządki. Po kilku miesiącach spędzonych w zamkniętych pomieszczeniach, mamy ochotę wpuścić do naszych mieszkań powiew świeżości. Również w kuchni. Miejscem, od którego powinniśmy zacząć jest lodówka. Dlaczego?

Po pierwsze, już teraz warto zrobić miejsce na nowalijki, które niebawem będą ogólnie dostępne. Dwa, porządek to gwarancja, że mamy kontrolę nad przechowywaną żywnością i jemy zdrowiej. W tym roku proponujemy rezygnację z gotowych środków czystości na rzecz tych ekologicznego, przygotowanych własnoręcznie w domu. To zajmie nam tylko kilka minut!

Na sklepowych półkach dostępne są płyny, proszki, żele – niedrogie i we wszystkich odcieniach tęczy. Ale czy ich stosowanie jest dobre dla naszej skóry i zdrowia? Niekoniecznie. Coraz więcej osób jest uczulonych na zawarte w detergentach składniki. Dodatkowo pamiętajmy, że chemia może mieć styczność z jedzeniem. Warto pomyśleć też o tym, że rezygnacja z detergentów to także ukłon w kierunku naszej planety. Poniżej znajdziecie dwie propozycje skutecznych płynów do mycia lodówki, które przygotujecie bez problemu ze składników dostępnych w każdym domu.

Ekologiczny płyn do mycia lodówki z octem

Do przygotowania płynu potrzebne następujące składniki:

 • butelkę ze spryskiwaczem,
 • ocet,
 • wodę,
 • olejek eteryczny cytrynowy lub grejpfrutowy. 

Do butelki należy wlać szklankę ciepłej wody, szklankę octu i 15 kropli olejku eterycznego. Wszystko należy wymieszać i tak przygotowany środek można użyć do mycia lodówki.

Ekologiczny płyn do mycia lodówki z sodą oczyszczoną 

Do przygotowania płynu potrzebne następujące składniki:

 • szklanka ciepłej wody,
 • 1 łyżka stołowa sody oczyszczonej,
 • 1 łyżka do herbaty płatków mydlanych,
 • 10-15 kropli olejku eterycznego.

Tak jak w przepisie powyżej – wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać. Przygotowany środek do sprzątania można używać do sprzątania lodówki i wszystkich pozostałych miejsc w kuchni.

Teraz kilka zasad dotyczących prawidłowego mycia lodówki z wykorzystaniem ekologicznych płynów.

 1. Na początek wyciągnij wszystkie półki i szuflady, umieść je w wannie lub pod prysznicem. W ich umyciu sprawdzi się płyn z octem.
 2. Do umycia pleśni, która zabiera się często na uszczelkach lub przy odpływach użyj płynu z octem.
 3. Wewnętrzne ściany lodówki umyj eko płynem z sodą oczyszczoną. Lodówkę w środku czyścimy najpierw od góry, a kończymy na dolnej ściance.
 4. Uszczelki lodówki należy przetrzeć płynem z octem, a jeśli są w nich trudno dostępne miejsca, wykorzystajmy patyczki kosmetyczne. Uszczelki wysusz przy użyciu bawełnianej ściereczki.

Jak w utrzymaniu czystości pomagają nam producenci sprzętu AGD? Firma Vestfrost w ofercie swoich chłodziarko-zamrażarek (zarówno model do zabudowy VR-BB27612H0S jak również we wszystkich modelach w linii retro) proponuje technologię No Frost. W skrócie, zabezpiecza ona urządzenie przed osadzaniem się szronu i lodu na ściankach części chłodzącej i mrożącej lodówki. Wszystko za sprawą systemu cyrkulacji. Ciepłe powietrze jest od razu usuwane ze środka, a w jego miejsce wdmuchiwane jest chłodne, regularnie osuszające wnętrze chłodziarko – zamrażarki. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest nie tylko równomierne chłodzenie i zamrażanie produktów spożywczych. Dodatkowo, powietrze nie przenika między komorami, dzięki czemu zapachy z lodówki i zamrażarki nie mieszają się.

Żywność w lodówce nie traci optymalnej wilgotności, dłużej zachowuje świeżość i kolorystykę. Co ta funkcja oznacza dla konsumenta? Przede wszystkim, możemy raz na zawsze zapomnieć o mozolnym procesie rozmrażania lodówki. Dzięki opcji dłuższego przechowywania świeżych produktów nie musimy również tak często myć urządzenia. W serii chłodziarek retro marki Vestfrost zainstalowano również jonizator, który niezwykle skutecznie pozbywa się nieprzyjemnych zapachów i kurzu nawarstwiającego się wewnątrz urządzenia. Innym udogodnieniem jest filtr Maxi Fresh, emitujący etylen. Ten sam, który emitują roślinach w czasie dojrzewania. Wykorzystanie tego naturalnego procesu w chłodziarce wydłuża okres przydatności produktów. Proste i efektywne.

* przepisy na ekologiczne środki czystości pochodzą ze strony perfekcyjnawdomu.pl