Jak dobrać winiarkę dla siebie?

„Węgierska Kawalkada”
Czerwiec 7, 2017
Cztery żywioły dojrzewania wina
Lipiec 1, 2017
Dlaczego kupuję chłodziarkę do wina?

Bo chcę mieć miejsce do przechowywania, dojrzewania wina jak najbardziej podobne i odwzorujące warunki prawdziwej piwnicy. Urządzenia określane jako „chłodziarki do wina” czy „winiarki” często nie utrzymują stałej temperatury lub nie są w stanie w ciągły sposób kontrolować warunków wewnątrz chłodziarki. Stała, równomiernie rozłożona temperatura i odpowiedni poziom wilgotności to minimalne wymagania jakie powinny być spełnione przez chłodziarkę do wina, niezależnie od marki czy modelu jaki chcesz wybrać.

Kilka rodzajów systemów chłodzenia, lecz król jest jeden.

W chwili obecnej na rynku dostępne są przede wszystkim dwa systemy chłodzenia: z wykorzystaniem sprężarek i termoelektryczny (Peltiera). Urządzenia wyposażone w sprężarki są w zdolne do utrzymywania stałej temperatury wewnątrz winiarki – to jest najważniejszy powód aby wybrać ten rodzaj chłodzenia. System termoelektryczny ma dłuższy czas reakcji na zmiany i wahania temperatury wewnątrz. Czyni to taką chłodziarkę bardzo wrażliwą na zmiany temperatury. Po otwarciu, lub gdy temperatura otoczenia wzrasta Twoje wina będą narażone na wpływ za wysokiej temperatury. Chłodzenie termoelektryczne jest mniej wydajne, ale zdecydowanie tańsze niż systemy wykorzystujące sprężarki. Takie chłodzenie jest wykorzystywane w tanich produktach. System termoelektryczny bardzo często zachwalany i reklamowany jest jako rozwiązanie, które zapewnia mniejszcze wibracje, które niekorzystnie wpływają na wino. W naszych winiarkach Vestfrost udało się połączyć zalety obu systemów. System chłodzenia oparty jest na sprężarkach, lecz wyposażonych w specjalny system tłumienia drgań.

Kolejnym aspektem, nad którym należy się zastanowić przy wyborze winiarki to jej wielkość i rozkład temperatury (ilość stref).

Wielkość winiarki zależy od ilości butelek jakie chcemy przechowywać, czy to będzie jeden czy wiele rodzajów wina, czy wino będzie długo dojrzewać, czy przechowywać będziemy wino gotowe do spożycia. Trzeba zatem wziąć sporo rzeczy pod uwagę. Postaramy się przedstawić, w miarę możliwości, drogę na skróty:

    1. Jak dużą winiarkę kupić?
    2. Czy spodziewam się powiększać swoją kolekcję?
    3. Ile butelek będzie przechowywane w tej samej temperaturze? Inaczej czy spodziewam się przechowywać wino jednego rodzaju, czy kilku?
    4. Czy moja winiarka będzie służyć do dojrzewania, czy do przechowywania wina gotowego do podania, a może do obu?

 

Pojemność chłodziarek do wina można odnaleźć na etykietach energetycznych. Liczba, podana na etykiecie odpowiada pojemności butelek typu Bordeaux.

Rozmiary takiej butelki są uważane jako standard.

Chłodziarki do wina dostępne są o pojemności od kilku do ponad 300 butelek. Najbardziej pojemne są zazwyczaj chłodziarki przeznaczone do przechowywania jednego rodzaju wina przez długi czas. Takie urządzenia nie nadają się do przechowywania wina gotowego do serwowania. Jeżeli zamierzasz przechowywać więcej niż 300 butelek warto, zwłaszcza jeżeli myślisz o kilku rodzajach wina warto zastanowić się nad zakupem dwóch mniejszych winiarek, niż jednej dużej. Zapewni to większą elastyczność oraz oszczędność pieniędzy. Wielkość chłodziarki do wina zależy oczywiście także od tego, ile masz miejsca w pomieszczeniu przeznaczonym na wstawienie winiarki. Przy wyborze miejsca na winiarkę należy pamiętać, że powinna ona być ustawiona w miejscu zacienionym ze zminimalizowanym dostępem światła dziennego (nawet jeżeli winiarka jest wyposażona w szklane drzwi z filtrem UV). Różne temperatury, różne strefy, różne rodzaje wina i różne potrzeby. Winiarki mogą być wyposażone w jedną, dwie lub strefę multi. Jedna strefa temperatury jest idealnym rozwiązaniem do przechowywania jednego rodzaju wina. W zależności od wielkości chłodziarki rozkład temperatur wewnątrz różni się o około +/- 2C. W górnej części komory należy spodziewać się temperatury wyższej a w dolnej niższej. Winiarki dwustrefowe mają dwie osobne, oddzielone od siebie strefy, w których możemy niezależnie ustawić temperaturę. Zatem możemy w jednym urządzeniu przechowywać wina różnych rodzajów lub/i o różnym przeznaczeniu. Rozwiązania dwustrefowe znajdziemy głównie w mniej pojemnych chłodziarkach. Takie winiarki to idealne rozwiązania dla kogoś, kto oczekuje jak największej uniwersalności i nie zamierza przechowywać wiele butelek wina dojrzewającego. Dla osób chcących przechowywać więcej win dobrym rozwiązaniem są winiarki z tak zwaną strefą multi.

Wewnątrz chłodziarek tego typu strefy nie są oddzielone lecz nadal mamy możliwość wprowadzenia dwóch ustawień temperatury. Różne poziomy temperatury na górze i na dole winiarki mieszają się po środku tworząc dodatkową trzecią strefę. Daje to dużą uniwersalność, w takich lodówkach można przechowywać wina dojrzewające z różnymi wymogami dotyczącymi temperatury oraz w tym samym czasie mieć wydzieloną strefę dla wina gotowego do spożycia w górnej części lodówki. Dlatego też winiarki ze strefą multi Vestfrost są wyposażone w półki prezentacyjne dla win gotowych do spożycia.

W naszej ofercie znajdują się urządzenia wolnostojące jak i do zabudowy.

Mamy nadzieje, że choć trochę przybliżyliśmy Cię do wyboru odpowiedniej winiarki dla Ciebie. Ważne aby przed zakupem przeglądnąć istniejącą ofertę. Jeżeli nadal coś pozostaje niejasne lub potrzeba Ci dodatkowych informacji zachęcamy do kontaktu z nami. Z chęcią udzielimy Ci wszelkich informacji.