Czyszczenie okapu kuchennego

Sprawnie działający okap kuchenny pozwala pozbyć się zapachów powstających podczas przygotowywania posiłków. Urządzenie usuwa również nadmiar pary wodnej, która towarzyszy gotowaniu. Aby działało wydajnie, musi być przede wszystkim czyste, czyli wolne od osadów i nalotów, szczególnie tych tłustych. Jak wyczyścić okap kuchenny i jak często to robić?

Czyszczenie okapu – dlaczego jest tak ważne?

Okap jest ważnym urządzeniem w każdej kuchni. Odpowiada za sprawne usuwanie oparów, które powstają podczas gotowania, smażenia i przygotowywania posiłków. To właśnie dzięki niemu można cieszyć się dobrą jakością powietrza w mieszkaniu, nawet niewielkim, bez obawy, że intensywne zapachy kuchenne będą się utrzymywać jeszcze długo po zakończeniu szykowania obiadu czy kolacji.

Okap kuchenny składa się z obudowy, kratki i filtrów. To właśnie te ostatnie elementy są najbardziej podatne na osadzanie się drobinek – służą w końcu temu, aby wychwytywać zanieczyszczenia i tłuste opary. Jeśli więc zastanawiasz się, jak myć okap, pamiętaj, że mowa tutaj nie tylko o jego zewnętrznych, widocznych częściach, ale przede wszystkim o tych, które znajdują się wewnątrz.

Dlaczego jest to ważne? Ponieważ zanieczyszczony wyciąg traci swoją wydajność. Przepływ powietrza jest ograniczony, a zapachy i para wodna nie mogą być sprawnie odprowadzane poza kuchnię. Ponadto, nawarstwiające się zabrudzenia stają się coraz trudniejsze do usunięcia i szpecą kuchnię. Dowiedz się, jak wyczyścić okap kuchenny, by zrobić to skutecznie, a jednocześnie niewielkim wysiłkiem.

Jak myć okap kuchenny?

Zastanawiasz się, jak myć okap kuchenny? Nie jest to trudne, jednak warto pamiętać o regularności. Dobrym zwyczajem jest przetarcie kratki zabezpieczającej po każdym użyciu, czyli po zakończeniu gotowania. Taka czynność zajmuje nie więcej niż minutę, a pozwoli zachować czystość zewnętrznych elementów. Dzięki temu nie będziesz zmuszony do żmudnego ścierania nalotu podczas generalnych porządków.

W miarę potrzeby warto także przecierać obudowę okapu. Tutaj chodzi przede wszystkim o walory wizualne. Tłusty nalot, kurz czy smugi z pewnością nie wyglądają estetycznie. Przecieranie zewnętrznych części wyciągu powinno zatem być dobrym nawykiem każdej pani lub pana domu.

Co ważne, wcale nie musisz używać do wyżej wymienionych prac specjalistycznych, drogich preparatów. Chcesz wiedzieć, jak myć okap kuchenny przy użyciu domowych sposobów? Oto kilka wskazówek.

Do czyszczenia wyciągu kuchennego bardzo dobrze sprawdzą się takie środki, jak:

  • woda z płynem do naczyń,
  • oliwka dla niemowląt,
  • woda z octem,
  • soda oczyszczona.

Płyn do mycia naczyń to uniwersalny środek czyszczący. Ma bardzo wysoką skuteczność w rozpuszczaniu tłuszczu, dlatego doskonale sprawdzi się podczas usuwania tłustych nalotów. Przy tym nie niszczy czyszczonych powierzchni, więc może być stosowany praktycznie w przypadku każdego tworzywa.

Mniej oczywisty preparat, czyli oliwka dla niemowląt, to z kolei produkt polecany do przecierania elementów ze stali nierdzewnej. Oliwka rozpuści zaschnięte tłuste osady, a przy tym przywróci stalowym powierzchniom blask. Dlaczego? Tłuszcz najlepiej rozpuszczać przy pomocy tłuszczu! To zasada, która zdecydowanie ułatwi porządki w kuchni. Po zastosowaniu oliwki jej nadmiar warto zdjąć przy pomocy ręcznika papierowego. Na koniec całość można przetrzeć zwilżoną gąbką.

Uwaga jednak na stosowanie ostrych zmywaków do naczyń. Ich struktura może naruszyć czyszczoną powierzchnię i pozostawić po sobie nieestetyczne rysy. Zamiast tego uporczywe zabrudzenia warto wcześniej namoczyć.

Jak wyczyścić filtr okapu kuchennego?

Wiesz już jak myć okap kuchenny z zewnątrz, jednak to nie wszystko. Jego najważniejszymi elementami są filtry, o które także trzeba zadbać.

Pierwszym krokiem jest wyjęcie filtrów z okapu. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zerknij do instrukcji obsługi urządzenia. Zwykle nie jest to trudne i zajmuje kilka sekund. Jak wyczyścić filtr w okapie kuchennym, jeśli jest silnie zabrudzony?

Tutaj również możesz zastosować ogólnodostępne środki. Dobrymi sposobami czyszczenia są między innymi:

  • namoczenie filtra w wodzie z płynem do mycia naczyń,
  • namoczenie filtra w wodzie z sodą oczyszczoną,
  • umycie filtra w zmywarce.

Jeśli element jest mocno zanieczyszczony, ostatni sposób może nie przynieść pożądanych efektów. W takiej sytuacji warto rozpocząć od namoczenia filtra w wodzie z detergentem.

Przed zastosowaniem każdej z metod upewnij się, że producent przewidział takie działania dla konkretnego modelu wyciągu. Informacje o tym, jak wyczyścić filtr okapu kuchennego, znajdziesz w dokumentacji dołączonej do urządzenia. Nie inaczej się w przypadku okapów naściennych Vestfrost.

Warto regularnie dbać o czystość filtrów. Dzięki temu okap będzie działał z maksymalną wydajnością, a zabiegi higieniczne przeprowadzane na bieżąco będą łatwiejsze i mniej czasochłonne.