Jaką ustawić temperaturę w lodówce?

W lodówce powinno być chłodniej niż w pomieszczeniu – to jasne. Jednak mniej oczywistą kwestią jest to, jaka dokładnie temperatura powinna panować wewnątrz urządzenia. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę stratyfikację termiczną, która występuje w większości takich sprzętów. Jaka powinna być temperatura w lodówce i na czym polega to nietypowo brzmiące zjawisko?

Temperatura w lodówce – jaka jest optymalna?

Aby zachować świeżość produktów spożywczych oraz zahamować w nich rozwój szkodliwych dla zdrowia bakterii, temperatura w lodówce musi mieścić się w określonym zakresie. Temperatura nie może spadać poniżej zera, ponieważ żywność zamarznie i nie będzie nadawać do spożycia tuż po wyjęciu na zewnątrz.

Temperatura nie powinna także przekraczać 5°C, ponieważ powyżej tej wartości uaktywniają się drobnoustroje wywołujące procesy gnilne.

Przyjmuje się więc, że temperatura w lodówce powinna wynosić około 2-3°C. Na pozór jej utrzymanie może wydać się proste – nowoczesne urządzenia są wyposażone w regulatory, dzięki którym użytkownik ustawia pożądane parametry. Niestety trzeba pamiętać o tym, że w lodówkach występuje zjawisko stratyfikacji termicznej. Na czym ono polega i jak wpływa na zachowanie prawidłowej temperatury w lodówce?

Stratyfikacja termiczna a temperatura w lodówce

Choć termin “stratyfikacja termiczna” brzmi dość obco, zjawisko jest bardzo proste do wyjaśnienia – cieplejsze powietrze unosi się, natomiast chłodniejsze opada. Choć wynika to z powszechnie znanych praw fizyki, niestety nie wpływa korzystnie na utrzymanie stałej, pożądanej temperatury w lodówce.

Jeśli zaprogramujesz urządzenie do utrzymywania pożądanej wartości, nie będzie ona taka sama na każdej półce – na górze będzie cieplej nawet o kilka stopni niż na dole. Dlatego warto dobrze zaplanować ułożenie produktów na poszczególnych poziomach. Przykładowo:

  • w dolnych pojemnikach warzywa i owoce,
  • na dolnych półkach świeże mięso i ryby,
  • na środkowych nabiał, jaja, wędliny, gotowe posiłki,
  • na górnych produkty o przedłużonej trwałości, takie jak dżemy.

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, jaka temperatura w lodówce wolnostojącej występuje w pobliżu jej drzwi. Jest ona stosunkowo wysoka i może dochodzić nawet do kilkunastu stopni Celsjusza. Dlatego w tym miejscu warto trzymać przede wszystkim płyny, które nie wymagają przechowywania w warunkach chłodniczych, czyli napoje, płynne sosy czy przyprawy.

Jaka temperatura w lodówce No Frost jest prawidłowa?

Masz sprzęt typu No Frost i zastanawiasz się, jaka powinna być temperatura w lodówce tego rodzaju? Tutaj zalecane parametry nie różnią się od już omówionych. Wewnątrz powinno panować około 2-3°C. W tym przypadku jednak sprawa jest znacznie łatwiejsza.

Lodówki z funkcją No Frost automatycznie wyrównują temperaturę na poszczególnych poziomach. Specjalny system dba o odpowiednie rozprowadzanie zimnego i suchego powietrza i odprowadzanie wilgoci. Dzięki temu nie musisz przejmować się występowaniem zjawiska stratyfikacji termicznej, czyli produkty możesz układać na półkach w dowolny sposób.

Główną zasadą działania technologii No Frost Multi w urządzeniach marki Vestfrost jest ochrona przed osadzaniem się na ściankach lodówki szronu i lodu. W sprzęcie tego typu panuje niższa wilgotność, co także ma wpływ na łatwiejsze zachowanie tych samych parametrów na każdym poziomie. Jeśli masz wątpliwości, jaka temperatura w lodówce No Frost jest zalecana, zajrzyj do instrukcji obsługi danego urządzenia. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje odnośnie tego jak zaprogramować lodówkę oraz jak prawidłowo przechowywać w niej produkty spożywcze.

Jak utrzymać prawidłową temperaturę w lodówce?

Wiedza na temat tego, jaka powinna być temperatura w lodówce, to jednak nie wszystko. Prawidłowo ustawione parametry są oczywiście kluczowe, jednak warto zadbać także o dobre nawyki związane z użytkowaniem sprzętu. O czym pamiętać?

Aby zachować prawidłową temperaturę w lodówce:

  • trzeba rozmrażać i czyścić urządzenie, jeśli zajdzie taka potrzeba (rzadziej w przypadku lodówek No Frost),
  • nie należy wkładać do chłodziarki ciepłych, ani tym bardziej gorących produktów,
  • drzwi nie powinny zostawać zbyt długo otwarte,
  • żywność nie powinna być zbyt ciasno ułożona ani się ze sobą stykać,
  • produkty powinny być przykryte lub owinięte.

Warto pamiętać o tych kilku prostych zasadach i wdrożyć je w codziennym użytkowaniu. Dzięki temu łatwiej będzie nie tylko utrzymać prawidłową temperaturę w lodówce, ale także zadbać o oszczędności. Zbyt długo otwarte drzwi lub wkładanie do wnętrza gorących produktów sprawiają, że urządzenie musi pobrać znacznie więcej energii elektrycznej, by ochłodzić wnętrze do zadanych parametrów.