Lodówki do zabudowy czy wolnostojące – co wybrać?

lodówki do zabudowy czy wolnostojące

Lodówka w zabudowie czy wolnostojąca – oto jest pytanie. Dobierając tak podstawowe elementy wyposażenia kuchni, jak lodówka, warto pamiętać, że istotna okaże się nie tylko ich funkcjonalność, ale również i wygląd.

Dla wielu osób kuchnia kojarzy się z sercem domu, miejscem gdzie spędza się czas z najbliższymi przy przygotowywaniu posiłków. Nie dziwne więc, że dokłada się starań aby wnętrze kuchni prezentowało się spójnie i przytulnie. Chłodziarko-zamrażarka jest jednym z większych elementów w kuchni, więc decyzja o jej wyeksponowaniu lub zamaskowaniu zauważalnie wpłynie na całokształt wystroju.

Rzecz jasna, lodówki wolnostojące różnią się od modeli do zabudowy także funkcjonalnością oraz wymiarami, które w wielu przypadkach będą stanowiły o kupnie lub odrzuceniu danego urządzenia. Zatem, na co najlepiej się zdecydować?

Lodówka w zabudowie – czy nie jest mniej pojemna?

Najczęściej lodówki do zabudowy wybierane są gdy kuchnia jest wykończona w spójnej zabudowie. Konstrukcja szafek tworzy jednolitą całość, co szczególnie odpowiada osobom gustującym w nowoczesnej stylistyce. Jednolita “ściana” szafek może być pozbawiona uchwytów, a drzwi i szuflady mogą być otwierane na wcisk. W takim przypadku możliwość ukrycia lodówki okazuje się świetnym rozwiązaniem.

Niezależnie od tego czy interesuje nas lodówka w zabudowie, czy nie, jej głównym zadaniem jest umożliwienie wygodnego przechowywania produktów spożywczych, a do tego urządzenia marki Vestfrost przystosowane są znakomicie.

Chłodziarko-zamrażarka do zabudowy VR-BB27612H1S oferuje 243 l pojemności całkowitej. Jest to mniej, w porównaniu z modelami wolnostojącymi – ale osoby, które potrzebują większej ilości miejsca do przechowywania mogą w zabudowie uwzględnić miejsca zarówno na pełnowymiarową chłodziarkę, jak również na zamrażarkę. Razem ich pojemność powinna okazać się wystarczająca nawet dla osób, które bardzo dużo gotują. To świetne rozwiązanie w przypadku większych kuchni oraz kiedy lodówka ma się znaleźć w osobnym pomieszczeniu, np. w spiżarni.

W ich wnętrzu znaleźć można jednak przydatne rozwiązania, takie jak:

 • półkę na butelki z winem
 • szufladę z regulacją wilgotności,
 • półki na drzwiach,
 • półkę zamrażarki osadzoną na prowadnicach (Sliding Tray),
 • dwie szuflady zamrażarki w rozmiar L oraz XL.
Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy

Nowoczesne lodówki wolnostojące są chętnie wybierane przez osoby, którym nie przeszkadza widoczna chłodziarka lub nawet – chcą wykorzystać ją w charakterze oryginalnego akcesorium.

W zależności od wybranego modelu, wolnostojące chłodziarko-zamrażarki Vestfrost oferują nawet do 481 l pojemności całkowitej (jak w modelu VR-FB492-2H0B). To sporo miejsca na przechowywanie produktów świeżych, warzyw, owoców, butelek z napojami oraz mrożonek.

Więcej przestrzeni na żywność oznacza jednak większą lodówkę, a także konieczność dobrania jej w taki sposób, aby pasowała do reszty mebli lub do przygotowanej na nią wnęki. Jeśli pozwala na to miejsce, lodówkę wolnostojącą warto wyeksponować – w szczególności modele serii retro oraz Art Collection będą w niepowtarzalny sposób zdobić wnętrze kuchni.

Modele wolnostojące oferują komplet przydatnych udogodnień, z których warto wskazać przede wszystkim:

 • NoFrost Multi – system obiegu powietrza w obu komorach, chroniący przed osadzaniem się lodu na ściankach urządzenia,
 • Filtr Maxi Fresh – umieszczony w szufladzie na warzywa i owoce pochłania wydzielany przez nie etylen, co ma na celu spowolnienie procesów ich dojrzewania i psucia,
 • Ion Tech – system wykorzystujący działanie jonizatora do oczyszczania powietrza wewnątrz komory chłodzącej,

a także:

 • sterowanie elektroniczne (możliwość ustawienia trybu Super Freeze lub ekonomicznego),
 • alarm otwartych drzwi,
 • energooszczędne oświetlenie LED,
 • szuflada z regulacją wilgotności,
 • szklana, składana półka teleskopowa (vShelf),
 • 3 szuflady zamrażarki.
lodówka wolnostojąca czy do zabudowy

Na co postawić w domowej kuchni – lodówki do zabudowy czy wolnostojące

Ostatecznie wybór między lodówką wolnostojącą a przeznaczoną do zabudowy sprowadza się do sposobu organizacji oraz wielkości kuchni. Wiele zależy od preferowanego stylu i wykończenia, do jakiego zamierzamy. Nie bez znaczenie okażą się tutaj także parametry techniczne, opisujące np. pobór prądu, a także potrzeby konkretnego gospodarstwa domowego. Ilość osób w domu, częstotliwość gotowania oraz robienia zakupów także pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji. Ważne w końcu, aby lodówka służyła przede wszystkim jak najlepszą funkcjonalnością – o to jednak projektanci marki Vestfrost dbają w przypadku każdego urządzenia dostępnego w ofercie.