Okap kuchenny – trzy zasady, o których warto pamiętać

Z jednej strony to bardzo istoty element dekoracyjny kuchni, a z drugiej zaś, jedno z najważniejszych urządzeń AGD w domu. Sprawnie działający okap szybko i skutecznie oczyszcza powietrze z niepożądanych oparów powstających w wyniku gotowania. Dodatkowo okap umożliwia także zadbać o właściwy poziom wilgotności w danej przestrzeni – dzięki temu zapobiega namnażaniu się pleśni oraz grzybów. To wszystko sprawia, że okap umożliwia komfortowe funkcjonowanie w kuchni, a także pomaga utrzymać pomieszczenie w nienagannym stanie.

Czym kierować się przy wyborze okapu? Poniżej przedstawiamy trzy, w naszej ocenie kluczowe funkcje, które mogą zadecydować o dokonaniu zakupu.

Klapki zwrotne okapu

Podstawową funkcją okapu jest skuteczne i błyskawiczne usuwanie zapachów. Powietrze powinno być zasysane w taki sposób, by uniemożliwić ponowną cyrkulacje i mieszanie się zapachów. Zdecydowanie najskuteczniejszym dostępnym na rynku rozwiązaniem, zapobiegającym cofaniu się powietrza z zewnątrz do wewnątrz kuchni, są klapki montowane przy wylocie z okapu. 

Zawór zwrotny w domach o wielu kondygnacjach sprawia, że zapachy i wilgoć nie przedostają się do pomieszczenia kuchennego ze zbiorczego ciągu wentylacyjnego, czyli z innych mieszkań. Wyprowadzane z kuchni powietrze mogło by wrócić do wnętrza wraz z zanieczyszczeniami np. spalinami lub smogiem. Równie dobrze rozwiązanie to sprawdza się także w domach jednorodzinnych.

Cichy tryb pracy okapu

Jedną z najważniejszych cech urządzenia jest poziom hałasu jaki generuje w czasie pracy. Nic bowiem nie przeszkadza nam w kuchni tak, jak głośno działający okap – szczególnie w domach, w których jadalnia i przestrzeń dzienna połączone są z kuchnią. Przez to zmniejszamy tryb pracy okapu na minimalny nie chcąc przeszkadzać domownikom, np. w czasie oglądania telewizji czy podczas rozmowy. Konsekwencją tego działania jest zanieczyszczenie powietrza tłustymi oparami, co prowadzi do szybszego niszczenia mebli (w efekcie wilgoci), a także do powstawania nieestetycznych, żółtych plam na suficie czy ścianach.

Dlatego też rekomendujemy okapy wyposażone w silnik bezszczotkowy, jak np. okap kuchenny Vestfrost  VE–90RSABR. Silnik bezszczotkowy to najciszej działający silnik z dostępnych opcji, a jego efektywność nie spada wraz z upływem czasu. Przy jednoczesnej wysokiej wydajności 745 m3/h (oraz klasie energetycznej A++), poziom głośności okapu Vestfrost to zaledwie 46 dB, co czyni to urządzenie jednym z najcichszych na rynku.

Wyrafinowany design

Okap może również stanowić ozdobę kuchni. Jeszcze kilkanaście lat temu w sklepach były dostępne wyłącznie siermiężne i mało atrakcyjne urządzenia, w odcieniach bieli lub inox. Przez swoje wymiary zajmowały cenną przestrzeń, nie wzbogacając kuchni o walory estetyczne. Obecnie jednak producenci coraz częściej dopasowują swoją ofertę do gustów klientów. Stawiają na kolor i niebanalną formę. Czasem są to futurystyczne tuby, ale coraz częściej (z uwagi na mocno obecny w trendach powrót stylu retro) także piękne, dekoracyjne akcenty. Marka Vestfrost proponuje okapy w nietypowym odcieniu bordo oraz beżu. Okapy powodzeniem przypominają modele znane z francuskich czy amerykańskich filmów z lat 50-tych. Te i podobne w stylistyce urządzenia pomagają w zbudowaniu stylowego i przytulnego wnętrza z niebanalnym charakterem. Pozornie niemożliwe połączenie funkcjonalności z estetyką jest na wyciągnięcie ręki. Stawiając na markę Vestfrost jeszcze łatwiej sprostać zadaniu i odmienić wizerunek swojej kuchni.