Piekarnik obok lodówki – czy to ma sens?

Aranżując przestrzeń kuchni trzeba kierować się nie tylko gustem i estetyką, ale przede wszystkim postawić na praktyczność. Zasada ta odnosi się szczególnie do planowania rozmieszczenia sprzętów AGD w kuchni. W tym wpisie zastanowimy się nad tym czy można zamontować piekarnik obok lodówki.

Może się wydawać, że montaż piekarnika w pobliżu chłodziarko-zamrażarki nie jest najlepszym pomysłem. Każde z tych urządzeń pełni zgoła odmienną funkcję, a generowane przez nie temperatury mogłyby wzajemnie mieć negatywny wpływ na swoje działanie. Czy rzeczywiście tak jest?

Piekarnik koło lodówki – tak czy nie?

Planując rozmieszczenie sprzętu kuchennego wiele osób nadal wystrzega się umieszczania w swoim pobliżu piekarnika i lodówki. Dlaczego? Jest to objaw dobrej intuicji, ponieważ dawniej, sprzęty takie jak wolnostojące lodówki oraz kuchenki z piekarnikiem rzeczywiście nie mogły znajdować się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Mogło zdarzyć się, że mocno nagrzany piekarnik utrudniał wentylację lodówki, co mogło prowadzić do awarii.

Na szczęście, taka sytuacja to obecnie pieśń przeszłości – zwłaszcza gdy mowa o urządzeniach do zabudowy. Są one przystosowane do pracy w ścisłym sąsiedztwie mebli i innych sprzętów, dzięki czemu awaria z przegrzania (o ile sprzęt został właściwie zamontowany) nie stanowi ryzyka.

Piekarnik i lodówka do zabudowy w Twojej kuchni

Dla osób, które nie są pewne czy piekarnik może być obok lodówki, za dowód może posłużyć to, że obecnie w zabudowie wystarczy zastosować między nimi jedynie cienką płytę, grubości kilkunastu milimetrów, aby mogły działać bezawaryjnie i bezpiecznie. Jest to w dużej mierze zasługa nowoczesnych rozwiązań. Przede wszystkim, zarówno chłodziarko-zamrażarki, jak i piekarniki, posiadają znacznie lepszą izolację. Dzięki temu generowane przez urządzenie chłód czy ciepło nie przedostają się na zewnątrz – co sprawia, że działają wydajniej i energooszczędnie.

Obecnie nie ma zatem większych przeciwwskazań aby umieścić piekarnik koło lodówki. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest wybór sprzętu do zabudowy. Daje to szerokie możliwości w kwestii aranżacji przestrzeni, a także – zwiększa bezpieczeństwo w kuchni. Współcześnie, dedykowane do tego celu modele lodówek oraz piekarników, można wkomponować w meble, bez obaw o pogorszenie jakości ich działania.

Projektując rozmieszczenie kuchni warto jednak zawsze brać pod uwagę rozmieszczenie uchwytów oraz kierunek uchylania drzwi. Łącząc ze sobą lodówkę i piekarnik dobrze jest uniknąć kolizji wystających elementów obudowy.

Piekarnik w słupku obok lodówki – nowoczesna i bezpieczna kuchnia

Piekarnik w słupku to coraz chętniej wykorzystywane rozwiązanie. Wiele osób, zamiast wolnostojącej kuchenki z piekarnikiem, stawia np. na zintegrowaną z blatem płytę grzewczą. W takim przypadku mniejszy piekarnik w słupku może znaleźć się w innym miejscu, a także na niestandardowej wysokości czy w bloku, np. z kuchenką mikrofalową.

W ten sposób można ze sobą także połączyć w jednej kolumnie zarówno lodówkę, jak i piekarnik do zabudowy. Instalacja piekarnika pod lodówką jest rzadko spotykana i mało praktyczna, a ponadto w większości modeli lodówek do zabudowy system chłodzenia obecnie jest ulokowany na dole. Dzięki temu sprzęty nie ingerują ze sobą, a korzystanie z kuchni staje się bardzo wygodne – zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach czy pomieszczeniach o niestandardowym kształcie.

Wolnostojąca lodówka i piekarnik – zadbaj o odpowiedni dystans

Mimo iż współcześnie konstruowane sprzęty AGD są lepiej izolowane, w przypadku modeli wolnostojących, nadal zaleca się, aby chłodziarek i piekarników (czy kuchenek) nie ustawiać bezpośrednio obok siebie. Dlaczego?

  • Może to negatywnie wpłynąć na wydajność pracy lodówki. Chłodziarka musi pobierać bowiem znacznie więcej energii elektrycznej, aby obniżyć temperaturę, co może przyczynić się do zwiększenia rachunków za prąd.
  • Nagrzane ściany piekarnika mogą także przyczyniać się do uszkodzeń ścian lub uszczelek w sąsiadujących z nim sprzętach.

Przed zestawieniem ze sobą wolnostojącej lodówki i piekarnika, warto przede wszystkim zapoznać się z zaleceniami danego producenta. W przeciwnym wypadku może okazać się, że w wyniku nieprawidłowego użytkowania sprzętu nie będzie przysługiwała nam ochrona gwarancyjna.

Warto także pamiętać, że organizacja przestrzeni kuchni powinna opierać się na stworzeniu kilku stref, w obrębie których będziemy mogli wygodnie się przemieszczać, aby sprawnie działać. Zadbaj o to, aby między chłodziarką i piekarnikiem (zwłaszcza gdy stanowi on część kuchenki) uwzględnić odpowiedni dystans. To ważna także wówczas gdy sprzęty są rozmieszczone równolegle w stosunku do siebie, na przeciwległych ścianach. Dzięki temu unikniesz kolizji otwierając drzwi lodówki lub piekarnika – zwłaszcza jeśli w kuchni będzie działała więcej niż jedna osoba.