Kłopotliwe produkty w lodówce: jak przechowywać mięso i ryby

W przypadku świeżych produktów, jak mięso i ryby należy przestrzegać kilku podstawowych zasad – i to już na etapie ich wyboru w sklepie. Znaczenie ma nie tylko źródło pochodzenie, ale również sposób przechowywania oraz obróbki. Ze względu na duże ilości białka oraz wody stanowią one doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów. Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik, który odpowie na wszystkie najważniejsze pytania.

Kupowanie, czyli sprawdzić świeżość mięsa i ryb

Podstawowe kryteria to kolor, zapach i elastyczność. Czego unikać?

  • Wołowina i wieprzowina – barwa ciemnobrązowa lub odbarwienia, intensywny zapach, mięso jest twarde lub oślizgła.
  • Drób – wyblakły, ma zbyt intensywny zapach, jest twardy lub oślizgły.
  • Ryby – wyblakłe lub odbarwione, gąbczaste lub oślizgłe mięso i silny zapach przywołujący skojarzenia z amoniakiem.
  • Unikaj mięsa i ryb w uszkodzonych, cieknących lub podartych opakowaniach, ponieważ prawdopodobnie zostało wystawione na działanie zanieczyszczeń i bakterii.

Kilka podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa żywności

Unikajmy sytuacji potencjalnie zagrażających zdrowiu. Bakterie mogą szybko rozprzestrzeniać się między dłońmi a mięsem. Zawsze myj ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund przed i po obróbce mięsa, niezależnie od tego czy jest surowe, czy ugotowane. Separuj mięso surowe od pozostałych składników spożywczych – przede wszystkim nie krój go tym samym nożem i na tej samej desce, której używasz również do innych produktów. Trzymaj nieumyte warzywa i inne produkty z dala od mięsa, aby nie dopuścić do ich zanieczyszczenia.

Jak przechowywać mięso i ryby w chłodziarko-zamrażarce?

Mięso najlepiej przechowywać w lodówce, w foliowym woreczku lub na talerzu przykrytym folią spożywczą. Najlepsza temperatura dla niego to 2°C. Świeże mięso zachowuje świeżość w lodówce przez około trzy dni. Mielone mięso przechowujemy najkrócej – maksymalnie kilka godzin, najlepiej jednak użyć mięso zaraz po zmieleniu. Najdłużej w lodówce przebywać może wołowina.

Istnieje kilka sposobów, które wydłużają trwałość mięsa. Najpopularniejszym z nich jest peklowanie, czyli konserwowanie mięsa za pomocą soli, saletry spożywczej, a czasami także cukru oraz przypraw. Sól to bardzo dobry, naturalny konserwant, dlatego już samo natarcie mięsa gruboziarnistą solą przedłuża jego przydatność do spożycia. Innym sposobem przechowywania mięsa jest jego mrożenie, które wydłuża jego trwałość nawet o kilka miesięcy. Podobnie jak w przypadku mięsa przechowywanego w lodówce najkrócej mrozić można tłuste mięso mielone (do 3 miesięcy). Wołowina mrożona przetrwa od 3 do 12, wieprzowina od 4 do 8, a cielęcina 3-4 miesiące (z wyjątkiem tej już upieczonej, którą można przechowywać nawet przez 8 miesięcy).

Jeśli chodzi o ryby, te już sprawione dobrze skropić oliwą i sokiem z cytryny. Zawijamy szczelnie w folię aluminiową i przechowujemy w lodówce. Inny sposób to włożenie ryb do szczelnego pojemnika (lub worka) do którego wsypujemy kostki lodu (które należy co jakiś czas zmieniać). Świeże ryby przechowuje się dosyć krótko, zazwyczaj 1-2 dni, dlatego najlepiej nie kupować ich na zapas.

Jak może pomóc nam chłodziarko-zamrażarka?

W ofercie chłodziarko-zamrażarek marki Vestfrost znajdziemy pakiet rozwiązań, które pomogą nam w łatwy i bezpieczny sposób zadbać o produkty takie jak mięso czy ryby. Świetnie sprawdza się komora 0, która utrzymuje optymalny poziom wilgotności oraz temperatury. Dzięki temu możemy znacznie dłużej przechowywać świeżą żywność, bez potrzeby zamrażania czy rozmrażania. W linii retro, kolorowe chłodziarko-zamrażarki Vestfrost skrywają z kolei filtr Maxi Fresh przedłużający świeżość produktów oraz system No Frost Multi, który zapobiega wysychaniu żywności, a także dba o jej równomierne chłodzenie i mrożenie. Praktyczną funkcją jest opcja Super Cool polegająca na szybkim chłodzeniu – przydatna szczególnie, gdy chcemy włożyć do lodówki produkty, których temperatura jest wyższa od wymaganych warunków chłodniczych. Rozwiązanie obniża na kilka godzin temperaturę w chłodziarce, co pozwala szybciej schłodzić świeżo włożone artykuły. Następnie funkcja automatycznie się wyłącza i urządzenie wraca do swoich początkowych ustawień.